Herrnhut (cs Ochranov )

Niewielka miejscowość w Niemczech jest najbardziej znaną miejscowością w świecie z regionu Górnych Łużyc, a nawet Śląska, której mieszkańcy wpłynęli na historię wielu krajów. W dniach dzisiejszych przybywają do tej miejscowości liczne wycieczki z całego świata, by poznawać historię, czerpać inspirację, odpoczywać, delektować się panującą w niej atmosferą i podziwiać piękne okolice. Herrnhut jest uroczy i ukrywa w sobie bogatą historię, a każdy budynek, zaułek, park, uliczka oddycha nią i mówi o niej.

Herrnhut znajduje się pomiędzy Zittau  a Löbau, około 30 km od przejścia granicznego  Görlitz – Zgorzelec. 

Informacje historyczne

Herrnhut  znaczy „Straż Pańska” lub „Miejsce, które strzeże Bóg”. Miejscowość stała się miejscem narodzin ruchu misyjnego Braci Morawskich znanych w świecie jako Kościół Morawski (Moravian Church, Jednota Braterska, Unitas Fratrum). Miejscowość została założona w 1722 roku w dobrach hrabiego Mikołaja Ludwika von Zinzendorf (zwanego „Ojcem misji”) przez braci czeskich, którzy uciekli z Moraw w Czechach z powodu prześladowań religijnych prowadzonych w ramach kontreformacji. Zdarzenie jakiego doświadczyli mieszkańcy w dniu 13 sierpnia 1727 roku zmieniło bieg historii tej miejscowości. Doświadczyli realności wylania Ducha Świętego na nich, podobnie jak pierwszy kościół w Jerozolimie w dniu Zielonych Świąt jako odpowiedź na ich modlitwy. Rezultatem było powołanie grup modlitewnych, które na zmiany modliły się przez 24 godziny na dobę przez 123 lata, wysłanie około 2000 misjonarzy na cały świat, powstanie licznych i znanych pieśni chrześcijańskich, książek „Słowo na każdy dzień” wydawanych w milionach egzemplarzy w 50 językach, licznych dzieł teologicznych, etnograficznych, przyrodniczych itp. Herrnhut stało się znane w świecie jako wzór funkcjonowania ewangelicznej wspólnoty chrześcijańskiej organizującej misje po całym świecie. Każda nowa wspólnota była budowana na jej  wzór z każdym aspektem życia społecznego.

Co warto zwiedzić?

Kościół znajdujący się w centrum Herrnhut z 1756 r. zwany „Wielką salą”. Był on ośrodkiem życia wspólnoty z uniwersalnym przeznaczeniem. Wnętrze jego jest proste i pomalowane na biały kolor. W budynku kościoła na pierwszym piętrze znajduje się wystawa i galeria poświęcona historii Jednoty Braterskiej.

Proste budynki w stylu barokowym znajdujące się w wokół kościoła. Wiele budynków posiada tablice z opisem ich przeznaczenia, dzięki którym można mieć wyobrażenie jak wspólnota funkcjonowała.

Unikalny cmentarz powstały w 1730r. zwany Bożą Rolą (Gottesacker) na którym spoczywa 6000 osób. Wszystkie nagrobki wyglądają jednakowo. Skromne płyty z piaskowca z imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia i śmierci oraz cytatem z Biblii lub ulubionej pieśni chrześcijańskiej.

Wieża widokowa, znajdująca się powyżej cmentarza na górze Hutberg, z której rozciąga się piękna panorama na góry Żytawskie, Izerskie i Karkonosze.

Muzeum etnograficzno-misyjne (Völkerkundemuseum). W nim znajdują się zbiory z całego świata, z trzeciej podróży Jamesa Cooka dookoła świata, bogata biblioteka, zdjęcia, obrazy, filmy itd. Muzeum to pokazuje osiągnięcia misjonarzy, owoce ich pracy oraz warunki w jakich żyli i pracowali. Liczne eksponaty były używane jako materiały dydaktyczne w edukacji przyszłych misjonarzy.

Muzeum Miasta Herrnhut (Heimatmuseum der Stadt Herrnhut) poświęcone jest życiu codziennemu, wyposażeniu domów oraz lokalnemu rzemieślnictwu.

Pałac hrabiego Zinzerdorfa w Herrnhut wybudowany przez wspólnotę oraz park w stylu barokowym.

Zakład Herrnhuter Sterne GmbH produkujący słynne po całym świecie gwiazdy adwentowe i bożonarodzeniowe. Wewnątrz zakładu można zapoznać się z historią powstania gwiazdy i zakładu, zobaczyć ich produkcję oraz dokonać zakupu.

Sklepy lokalne mające bogatą ofertę lokalnego rzemiosła artystycznego.

Pałac Zinzerdorf w Betersdorf, który był rodzinną posiadłością. Jest położony około 2km od Herrnhut. Obecnie mieści się w nim centrum kulturalne. Pałac jest otwarty do zwiedzania.

Ewangelicki kościół w Betersdorf, w którym zdarzenie z 13 sierpnia 1727 roku miało miejsce.

Pałac na wodzie, w którym mieści się siedziba YWAM Germany. Pałac jest położony w granicach miejscowości Herrnhut, około 10-15 min pieszo od centrum.

Archiwum Jednoty Braterskiej dla badaczy i fascynatów historii tego ruchu. Jest nowoczesne i posiada bardzo bogate zasoby.

Ciekawe linki:

1. Muzeum etnograficzno-misyjne: www.voelkerkunde-herrnhut.de

2. Muzeum miasta Herrnhut: www.herrnhut.de/42.html

3. Miasto Herrnhut: www.herrnhut.de

4. Zakład Herrnhuter Sterne GmbH:  www.shop.herrnhuter-sterne.de

5. Pałac Zinzerdorf w Betersdorf:   www.zinzendorfschloss.de

6. Archiwum Kościoła Morawskiego: www.archiv.ebu.de

7. Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

8. Historie …

Opublikowano , autor: Dariusz
Kategoria: Aktualności, Atrakcje turystyczne, Miasta, muzea, zabytki
Tagi: , , , , , , ,
Możliwość komentowania Herrnhut (cs Ochranov ) została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.