Jakuszyce

Jakuszyce.

Znana miejscowość w Polsce ze sportów zimowych, a szczególnie ze znanego w Polsce i poza jej granicami corocznego Biegu Piastów. W okresie letnim doskonała baza wypadowa w Góry Izerskie i w Karkonosze na szlaki piesze i rowerowe, a w okresie zimowym na liczne szlaki narciarstwa biegowego.  

Lokalizacja

Miejscowość położona przy granicy z Czeską Republiką i granicząca z Harrahovem. Obecnie Jakuszyce są częścią Szklarskiej Poręby. Położona na wysokości 886 m n.p.m. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 3.

Informacje o miejscowości

Pierwszy dom w Jakuszycach postawiono w 1749 roku, którym była leśniczówka. Nazywała się w Proxenbaude. W raz z upływem czasu powstawały nowe domy drwali, osób zajmujących się wypalaniem węgla drzewnego, pasterzy itp. Jakuszyce zostały połączone ze światem (Szklarską Porębą) drogą utwardzoną około roku 1848. O dziwo, spotyka się w informacjach turystycznych nazwę tę drogi jako ”Droga Głodowa”. Okazuje się, że nazwa ta nawiązuje do budowniczych tej drogi, którzy otrzymywali dzienne wynagrodzenie w postaci jednego posiłku. Gdy w XIX wieku otwarto przejście graniczne między Prusami a Austro-Węgrami nastąpił przepływ turystów. W wyniku tego powstawały obiekty zaspokajające ich potrzeby, a Jakuszyce stopniowo stawały się osadą turystyczną. To co przyczyniło się niewątpliwie do rozwoju osady było poprowadzenie przez nią linii kolejowej z Jeleniej Góry do Tanwaldu przez Harrahov. W największym okresie rozkwitu tj. w latach 30-tych XX wieku mieszkało w Jakuszycach 120 osób. W tym czasie we wsi była szkoła, dwie restauracje, posterunek celny i skrzynka pocztowa. Z Jakuszyc prowadziły drogi nie tylko do Szklarskiej Poręby czy  Harrahova, ale także do osad ukrytych w Górach Izerskich, jak Orle, Wielka Izera czy Jizerka. Klimat w Jakuszycach porównywalny jest do klimatu panującego w Alpach na wysokości około 1500 m n.p.m.. Dzięki temu miejsce to zostało zauważone i wykorzystane w okresie zimowym na doskonały ośrodek sportów zimowych.

Imprezy w Jakuszycach

Największą imprezą turystyczną jest Bieg Piastów,  który odbył się po raz pierwszy w 1976 roku.  Drugą imprezą przyciągająca rzesze widzów z wielu krajów świata są wyścigi psich zaprzęgów. Pierwsze z nich odbyły się w marcu 2003 roku. Trzecią rozwijającą się imprezą z roku na rok jest Bieg Retro, którego celem jest popularyzowanie narciarstwa biegowego w dawnym stylu. Pierwszy z nich odbył się w 2004 roku.

Linki

Mapa lokalizacji Jakuszyc.

Informacje turystyczne.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.