Jizerka (niem. Klein Iser)

Jizerka.    Jedyna miejscowość ukryta w najwyższych partiach Gór Izerskich, jest miejscem do której przyjeżdża tysiące turystów w ciągu roku. Wielu z nich powraca tutaj z powodu pięknego jej położenia, nietypowej architektury, doskonałej ciszy, świeżego powietrza górskiego, pięknych widoków i licznych możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny.

Informacje historyczne

   Jizerka jest siostrą nie istniejącej osady Wielkiej Jizery, która znajdowała się po polskiej stronie. To co oddzielało obie miejscowości to granica na rzece Izerze i wzniesienia górskie. Jest to najwyżej położona miejscowość w Czechach (862m n.p.m.). Przez miejscowość przepływa potok Jizerka oraz dwa mniejsze Dřevařský potok i Safirowvý potok.

    Początki Jizerki sięgaj 1539 roku. Źródłą historyczne podają, że w roku 1769 istniało 7 budynków mieszkalnych. W 1828 roku wybudowano pierwszą hutę szkła, a drugą w 1866 roku. Większość mieszkańców była zatrudniona przy produkcji szkła. Taki stan trwał do 1911r, gdy oficjalnie zamknięto ostatnią hutę i zaprzestano wszelkiej produkcji szkła. Pod koniec XIX wieku w Jizerce mieszkało około 450 osób, a we wsi funkcjonowały warsztaty rzemieślnicze, tartak, gospoda, szkoła, piekarnia. Pozostali mieszkańcy trudnili się pracą w lesie, wypasem owiec, poszukiwaniem szlachetnych kamieni itp.

    Największym szczęściem Jizerki jest jej ocalenie po zakończeniu II Wojny Światowej. Mimo bliskiego położenia z granicą polską, nie podjęto względem niej tak drastycznych decyzji jak z Wielką Izerą. Po zakończeniu wojny całkowicie ją zlikwidowano wysadzając prawie wszystkie budynki w powietrze, z wyjątkiem jednego, w którym obecnie mieści się Chatka Górzystów. Pozostały tylko nieliczne fundamenty budynków. Odwiedzając Jizerkę można wyobrazić sobie jak piękną miejscowością musiała być Wielka Izera.

Informacje turystyczne

Wielkim zaszczytem w historii Jizerki było ustanowienie jej rezerwatem architektury wiejskiej. To wydarzenie miało miejsce w 1995 roku. Niewątpliwie, Jizerka jest najpiękniejszym skansenem architektury w tej części Europy.

Obecnie Jizerka jest typową miejscowością turystyczno-wypoczynkową. Większość budynków to prywatne pensjonaty i restauracje. Planując przyjazd do tej miejscowości warto odwiedzić muzeum Gór Izerskich (mieszczące się w budynku dawnej szkoły), Pańský dum (pałac dawnego właściciela Jizerki), Pyramidę (dawna szlifiernia szkła) oraz wejść na górę Bukovec (1005m n.p.m.), która dominująca nad wsią. W okresie zimowym Jizerka jest popularnym ośrodkiem narciarstwa biegowego, a w cieplejszych porach roku zapewnia doskonały wypoczynek dla miłośników wycieczek pieszych lub rowerowych.

Jest kilka możliwości dotarcia do Jizerki. Dojazd samochodem do samej miejscowości przez Harrachov, spacerem (około 1.45h) lub rowerem z Jakuszyc przez Orle.

Linki

Mapa lokalizacji Jizerki.

Proponowana trasa piesza Jakuszyce – Orle – Jizerka.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.