Kopalnia kwarcu

Kopalnia kwarcu.

Jadąc drogą ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby na Rozdrożu Izerskim po prawej stronie możemy zobaczyć znaczne wycięcie grzbietu górskiego. Jest to pozostałość po nieczynnej już kopalni kwarcu „Stanisław” w Górach Izerskich. W informacjach turystycznych wskazuje się, że jest to najwyżej położona kopalnia odkrywkowa w Polsce, a nawet w Europie. Znajduje się ona na wysokości 1050 m n.p.m..  Zanim kopalnia została uruchomiona, istniał w tym miejscu jeden ze szczytów o nazwie Biały Kamień o wysokości 1088 m n.p.m.. Obecnie zamiast góry mamy wielką dziurę. Przez wieki w miejscu tym istniał kamieniołom, w którym wydobycie odbywało się na niewielką skalę na potrzeby miejscowych hut szkła. W wyniku doprowadzenia linii kolejowej do wyrobiska w 1902 roku nastąpił gwałtowny wzrost wydobycia i sprzedaż surowca i transport do odległych miejsc.

W roku 2001 zaprzestano prowadzenia wydobycia kwarcu.  Obecnym właścicielem kopalni jest PeBeKa Lubin S.A. Teren kopalni jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozciąga się piękna panorama na Przedgórze Izerskie, Grzbiet Kamienicki, Góry Kaczawskie, Karkonosze itp.

Najszybciej możemy dotrzeć do kopalni z Rozdroża Izerskiego. Tam można zostawić samochód na parkingu. Udajemy się szlakiem zielonym do Rozdroża pod Zwaliskiem, a z tego miejsca szlakiem czerwonym do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Po prawej stronie znajduje się kopalnia Stanisław. Poniżej znajduje się mapa proponowanego dojścia.

Linki

Mapa dojścia do kopalni kwarcu Stanisław.

Film.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.