Jadąc drogą ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby na Rozdrożu Izerskim po prawej stronie możemy zobaczyć znaczne wycięcie grzbietu górskiego. Jest to pozostałość po nieczynnej już kopalni kwarcu „Stanisław” w Górach Izerskich. W informacjach turystycznych wskazuje się, że jest to najwyżej położona kopalnia odkrywkowa w Polsce, a nawet w Europie. Znajduje się ona na wysokości 1050 m n.p.m.. Zanim kopalnia została uruchomiona, istniał w tym miejscu jeden ze szczytów o nazwie Biały Kamień o wysokości 1088 m n.p.m.. Obecnie zamiast góry mamy wielką dziurę. Przez wieki w miejscu tym istniał kamieniołom, w którym wydobycie odbywało się na niewielką skalę na potrzeby miejscowych hut szkła. W wyniku doprowadzenia linii kolejowej do wyrobiska w 1902 roku nastąpił gwałtowny wzrost wydobycia i sprzedaż surowca i transport do odległych miejsc.
W roku 2001 zaprzestano prowadzenia wydobycia kwarcu. Obecnym właścicielem kopalni jest PeBeKa Lubin S.A. Teren kopalni jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozciąga się piękna panorama na Przedgórze Izerskie, Grzbiet Kamienicki, Góry Kaczawskie, Karkonosze itp.
Najszybciej możemy dotrzeć do kopalni z Rozdroża Izerskiego. Tam można zostawić samochód na parkingu. Udajemy się szlakiem zielonym do Rozdroża pod Zwaliskiem, a z tego miejsca szlakiem czerwonym do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Po prawej stronie znajduje się kopalnia Stanisław. Poniżej znajduje się mapa proponowanego dojścia.
Linki
Mapa dojścia do kopalni kwarcu Stanisław.