Most na Izerze

Most na Izerze.Miejscem do którego warto się udać jest most na rzece Izerze w Górach Izerskich, ulokowany na szlaku turystycznym pomiędzy Orle (w Polsce) a Jizerką (w Czechach). Most jest mostem granicznym. Powodem dla którego warto to miejsce odwiedzić jest atrakcyjność jego położenia. Jest on położony w głębokiej dolinie rzeki Izery, u stóp góry Bukowiec. Koryto rzeki jest wypełnione wielkimi kamieniami. W okresie dni gorących przy małym stanie wody, jest to miejsce doskonałe do dłuższego zatrzymania się na odpoczynek, podziwianie piękna okolicznego i szumu wody przepływającej między głazami. Za mostem w kierunku spływu rzeka Izera łączy się z potokiem Jizerką, tworząc szerokie koryto rzeczne. W okresie ulewnych lub długotrwałych deszczy poziom wody wzrasta bardzo znacznie i miejsce to staje się niebezpieczne.

Na przestrzeni wieków w miejscu tym przebiegała granica. Według informacji znajdujących na ustawionej tablicy informacyjnej przy moście, już w XVII wieku chrześcijanie z Czech (szczególnie Bracia Czescy), pokonywali rzekę w tym miejscu, i to oni zbudowali kładkę ułatwiając przejście na drugą stronę. Uciekali oni na Śląsk lub Łużyce Górne szukając schronienia przed prześladowaniami religijnymi skierowanymi przeciwko nim w ramach katolickiej kontrreformacji. Część z nich osiedliła się w górach Izerskich zakładając osadę Groß-Iser, po której pozostały fundamenty budynków i dawny budynek szkoły, w którym mieści się Chatka Górzystów.

Pierwszy murowany most postawiono w XIX wieku, który został zniszczony przez powódź w roku 1899. W związku z tym, że most był bardzo potrzebny, już w 1901 roku wybudowano nowy żelbetonowy most. Po zakończeniu II Wojny Światowej (1945r) most został zamknięty całkowicie dla ruchu. W początkach lat 80 XX wieku most został zniszczony przez Wojsko Ochrony Pogranicza. Nowy most został oddany do użytku w lipcu 2005 roku.

Historie …

Mapa lokalizacji mostu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.