Miejscowość położona jest pomiędzy Lubaniem a Gryfowem Śląskim przy drodze krajowej nr 30. Obecnie Olszyna liczy około 4500 mieszkańców i posiada prawa miejskie. Pierwsze informacje o tej miejscowości pochodzą z 1254 roku. Pod kątem historycznym miejscowość zawsze należała do Śląska, i graniczyła z Łużycami Górnymi. Jadąc od strony Gryfowa Śląskiego do Olszyny DK 30 zobaczymy piękną panoramę miasta.
Ciekawostki
Przez wieki mieszkańcy Olszyny utrzymywali się z rolnictwa, tkactwa i handlu lnem. Do wieku XVIII miejscowość była silnie związana z rodem von Uechtritz. XIX wiek zapisał się w historii miasta rozwojem przemysłu. Kilka najważniejszych wydarzeń to:
1846 – otwarcie kopalni węgla brunatnego i fabryki brykietu.
1850 – wybudowanie drogi Lubań – Biedrzychowice oraz Olszyna – Ubocze.
1858 – Olszyna została podłączona do sieci telegrafu.
1865 – przez miejscowość przejechał pierwszy pociąg Śląskiej Kolei Górskiej.
1870 – wybudowanie fabryki mebli, od tego momentu Olszyna do końca XX wieku znana była jako duży ośrodek meblarski, wiele produktów znanych było w całym świecie np. rozsuwany stół na 50 0sób.
Zabytki
Najważniejszymi zabytkami Olszyny są:
- Kościół Podwyższenia Krzyża z 1314 r. (do roku 1523 był kościołem rzymskokatolickim, w tym roku wszyscy mieszkańcy porzucili kościół rzymsko-katolicki i stali się chrześcijanami ewangelicznymi tzw. ewangelikami (luteranami) dla których jedynym i najważniejszym autorytetem wiary stało się Pismo Święte (Biblia). Olszyna była jedną z pierwszych miejscowości na Śląsku, której wszyscy mieszkańcy uczynili taki czyn. W 1654 roku kościół został odebrany ewangelikom w wyniku prowadzonej przeciwko nim kontrreformacji i rekatolizacji).
- Kościół Św. Józefa Oblubieńca z 1897r. Wybudowany w stylu neogotyckim, od początku do 1945 roku był to kościół ewangelicki.
- Pałac w Olszynie Dolnej z parkiem (1830 – 1845).
- Dwór z 1789 r.
- Pałac w Olszynie Średniej.
- Chaty z XIX wieku o konstrukcji przysłupowej.
Linki
1. Historia Olszyny wg ważniejszych dat
2. Olszyna na zdjęciach do 1945r.
3. Wirtualny spacer po gminie Olszyna
4. Archiwalne niemieckie galerie Olszyny
5. Historie …