Pałac w Jałowcu

Jak dojechać?

Jałowiec jest położony przy granicy miasta Lubań. Jadąc z Jeleniej Gór do Lubania na początku miasta należy skręcić w lewo ( a w prawo wyjeżdżając z Lubania) przed stacją paliw Orlen. Jeśli będziemy jechać z Lubania do Leśnej należy we wsi Kościelnik skręcić w lewo – drogowskaz Jałowiec.

pałac w Jałowcu

Ukryty skarb

Mała wieś a jednak kryje się w niej wiele zabytków. Najcenniejszym istniejącym obiektem jest pałac z zabudową gospodarczą, parkiem oraz mauzoleum mieszczącym się naprzeciwko pałacu. Kilka lat temu został opuszczony i choć jest zabezpieczony, jednakże bez prawdziwego gospodarza i nieużytkowany popada w ruinę. Jest to pałac neoklasycystyczny, który został wybudowany w początkach XIX wieku. Fundatorem był Karol Krystian Lachmann, właściciel Olszyny Górnej i nestor kupców z Gryfowa Śląskiego. Pałac jest dwukondygnacyjny. Z jednej strony pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi tworzy bardzo duży dziedziniec. Z drugiej strony pałacu było wyjście do parku. Sam pałac jako jeden z nielicznych posiada bogatą elewację oraz duży kartusz herbowy. Przy pałacu znajduje się okazały park, który posiada piękną aleję z wielkich starych lip i dębów.

Smutna historia

Pośród parku znajduje się kaplica grobowa otoczona kamiennym murem do którego prowadzi aleja. Została ona wybudowana w stylu gotyckim dla Karla Roberta Lachmana, który zginął w bitwie pod Mars-la-Tour 16 sierpnia 1870 roku podczas trwającej wojny prusko-francuskiej w wieku 23 lat w stopniu porucznika. Był on ostatnim męskim potomkiem rodu Lachmanów. Grobowiec był obrazem smutku jaki przeniknął serca jego rodziców. Później kaplica stała się rodzinnym grobowcem. Wewnątrz znajduje się zniszczony piękny sarkofag z postacią młodego żołnierza w mundurze i anioła, który jest dziełem Rudolfa Siemeringa z Berlina. Znajduje się na nim napis: SEI GETREU BIS IN DEN TOD SO WILL ICH DIR DIE KRONE DES EWIGEN LEBENSGEBEN.UNSERM GELIEBTEN EINZIGEN SOHN ROBERT LIEUT IM SCHLESWIG HOLST REGT 16 GEB 16. FEB 1847 GEFALLEN BEI MARS LA TOUR 16. AUG. 1870”. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. były odsłonięte płyty podłogowe, a wewnątrz znajdowały się pootwierane zdewastowane trumny.

Blisko pałacu znajduje się ruina ewangelickiego kościoła granicznego (zniszczonego po 1945r.), który w dobie prześladowań religijnych ewangelików na Śląsku (1648-1740) po wojnie trzydziestoletniej zapewniał dla mieszkańców  z Kościelników, Baworowa, Leśniej i Olszyny Dolnej pokarm duchowy i wspólnotę kościoła.

Ciekawe linki:

www.zl.lubań24.pl/1,2458,1,item.html – artykuł historyczny o kościele

www.zl.lubań24.pl/1,1295,1,item.html – artykuł historyczny o Jałowcu

www.glogow.pl/okolice/podstrony/lubanski/jalowiec.htm – stare i nowe zdjęcia, opis historyczny Jałowca

www.luzyce.info/luban/echa-przeszlosci-jalowiec-wies-pelna-skarbow – film o Jałowcu

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.