Pałac w Łomnicy

Pałac Łomnica.

Pałac zlokalizowany jest we wsi Łomnica około 8 km od Jeleniej Góry. Obiekt jest zaliczany do jednego z piękniejszych pałaców w naszym regionie. Został on uratowany przed popadnięciem w całkowitą ruinę, a tego nie spotkało setki podobnych obiektów na terenie Dolnego Śląska.

Pierwsze wzmianki historyczne o wsi Łomnica pochodzą z XV wieku, właścicielami była rodzina Zedlitzów. W następnych wiekach dobra należały do takich rodzin jak:  Tomagninich, Metzlów, Flach i Roth. Od roku 1835 pałac nabywa rodzina von Küster, którego byli właścicielami do 1945r.

W skład posiadłości wchodzi  barokowy pałac z 1720r (zwany Dużym Pałacem), Mały Pałac (z 1804r) oraz Muzealny Folwark. Podaje się informację, że architektem pałacu był Martin Frantz, dzięki któremu obecny pałac zawdzięcza swój charakter i wdzięk, którego dziełem jest także dawny ewangelicki Kościół Łaski w Jeleniej Górze. Po zakończeniu II Wojny Światowej  1945 roku w pałacu funkcjonowała szkoła do końca lat 70 XX wieku. Podczas tego okresu nie dbano należycie o stan techniczny obiektu, a po jego opuszczeniu popadł stopniowo w ruinę.

W roku 1992 ruiny pałacu zostają kupione ponownie przez potomków rodziny von Küster, i od tego momentu podjęto działania, aby przywrócić dawny blask pałacu i obiektów do niego należących. Po 25 latach wszystkie obiekty zostały odbudowane z wyjątkiem kościoła ewangelickiego, pod którego kamień węgielny został położony a fundamenty odlane. Wewnątrz dużego pałacu znajduje się muzeum i funkcjonuje sklep z produktami rękodzielniczymi, w małym pałacu znajduje się hotel i restauracja, a w folwarku funkcjonują sklepy (piekarnia, sklep lniarski i folwarczny), restauracja samoobsługowa. Ponadto w folwarku można zobaczyć jak wyglądała dawna obora, stajnia i kuźnia. Wokół pałacu znajduje się piękny i zadbany park przypałacowy z licznymi ławeczkami i ścieżkami do spacerowania.

Planując odwiedziny pałacu Łomnica polecam posiłki w restauracji folwarku.

Linki

Mapka lokalizacji pałacu.

Strona pałacu.

Pałac i folwark – prezentacja.

Projekt w trakcie realizacji.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.