Pałac w Wojanowie

IMG_2757

Jedna z najpiękniejszych pałaców Dolnego Śląska pełniącego obecnie funkcję hotelową. Nazwa pałacu jest zarazem nazwą miejscowości, w której się znajduje. Położony jest około 10 km od Jeleniej Góry w kierunku wschodnim. Najszybciej i najłatwiej jest dojechać z Jeleniej Góry do pałacu drogą prowadzącą (zaraz za dworcem kolejowym skręcić w praw) w kierunku Łomnicy, a będąc już w samej wsi skręcamy  w lewo za mostkiem mijając po prawej stronie pałac Łomnica.  Za niecałe jeden kilometr po prawej stronie znajduje się nasz pałac.

Informacje historyczne

W miejscu pałacu w 1607 roku zostaje oddany do użytku okazały dwór  właściciela wsi barona Nickela von Zedlitz (ród ten był właścicielem wsi około  trzysta lat). Nowe zabudowania zostały zniszczone podczas działań wojny trzydziestoletniej (1618-1648).  Nowy właściciel Nicolas von Zedlitz dokonał odbudowy  całości obiektu jako rezydencję w stylu barokowym w 1667 roku. W następnych stuleciach rezydencja zmieniała właścicieli, byli nimi między innymi takie rodziny jak von Carvathani, von Busch. W roku 1831 nabywa posiadłość Carl von Ike, który dokonał przebudowy pałacu na neogotycki wygląd. W roku 1839 rezydencję nabywa król pruski Fryderyk Wilhelm III, który darował w prezencie dla swojej najmłodszej córki Luizie. Jej mężem był książę Fryderyk Niderlandzki, który był synem króla Holandii. Młoda para, dokonała gruntownej przebudowy pałacu i otoczenia, między innymi powstał park angielski. Następnie w roku 1908 najmłodsza córka książęcej pary sprzedaje posiadłość Karla Kregie, a następnie przechodzi ona w ręce ostatniego właściciela przed II Wojną Światową (1939-1945) Kurta Effenberga.  Podczas trwania wojny w pałacu mieścił obóz dla przymusowych robotników. Pierwsze lata powojenne nie były korzystne dla obiektu, tak jak w większości innych podobnych jemu. Lokalni i okoliczni szabrownicy dokonali swego.  Przez następne lata do początku lat 90 XX wieku  pałac był wykorzystywany jako ośrodek kolonijny, funkcjonowały biura lokalnego PGR i mieszkania pracownicze.

W 1995 roku nowym właścicielem zostaje włoska firma. W pałac u podjęto prace zabezpieczające, ale w 2002 wybuchł pożar, który dokonał wielkiego zniszczenia.  Po tym incydencie ruiny zostały sprzedane w 2004 roku dla Spółki z o.o. „Pałac Wojanów”, która jest nowym właścicielem do dnia dzisiejszego.

Dzisiaj

Dzisiaj pałac Wojanów jest to obiekt konferencyjno – wypoczynkowy posiadający ponad 200 miejsc noclegowych. Został gruntownie odbudowany pałac i obiekty sąsiedzkie jak stodoła, oficyna, wozownia, spichlerz i stajnia, które pełnią obecnie funkcje noclegowe i usługowe. W nowo powstałych obiektach czytamy na stronie internetowej pałacu  funkcjonują dwie restauracje, kawiarnia i winiarnia. Oprócz tego firma posiada bogate wyposażenie sportowo-rekreacyjne jak korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, basen, jacuzzi, sauny, fitness, gabinety odnowy biologicznej i sale ćwiczeń.  Odbudowano park pałacowy, promenady i ścieżki spacerowe, a przed pałacem fontannę, która w dni upalne przynosi ulgę dla odpoczywających przy niej.

Linki

Strona pałacu.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.