Smrek

Smrk.

Jeden z najpiękniejszych widoków jaki możemy podziwiać w naszej okolicy jest z wieży widokowej znajdującej się na górze Smrek. Szczyt znajduje się w zachodniej części Gór Izerskich w Czechach. Przy dobrej przejrzystości powietrza panorama roztacza się na Góry Łużyce, Góry Żytawskie, Góry Izerskie po polskiej i czeskiej stronie, Przedgórze Izerskie oraz Karkonosze. U podnóża szczytu leży miasto Nové Město pod Smrkem oraz Czerniawa (część Świeradowa Zdrój).
Smrek wznosi się na wysokość 1124m n.p.m. i często nazywany jest „Królem Gór Izerskich” przez miejscowych przewodników. Wieża widokowa ma 20 m wysokości, jest to konstrukcja stalowa. Została wybudowano w latach 2001-2003, a 20 września 2003 roku odbyło się oficjalnie otwarcie. W podstawie wieży znajduje się schron turystyczny, w którym można znaleźć schronie przed złymi warunkami pogodowymi oraz zapoznać się z wystawą poświęconej historii dawnej wieży i nieistniejącego schroniska oraz budowy obecnej wieży.

Około 100 metrów od wieży, przy szlaku znajduje się kamienny obelisk upamiętniający przybycie na to miejsce Theodora Körnerowa, niemieckiego poety i baśniopisarza w dniu 16.08.1809r.

Istnieje kilka możliwości dotarcia na Smrek. Proponuję łatwą trasę biegnącą ze Świeradowa Zdrój na Stóg Izerski czerwonym szlakiem, a od schroniska szlakiem zielonym w kierunku zachodnim do granicy z Czechami. Od granicy jest kilkaset metrów. Poniżej znajduje się link z wytyczoną trasą Świeradów Zdrój – Smrek. Drugą łatwiejszą możliwością jest wjazd ma Stóg Izerski kolejką gondolową, a dalej pieszo szlakiem zielonym.

Proponowana trasa dojścia do wieży widokowej.

Historie …

Mapa lokalizacji wieży.

Możliwość komentowania jest wyłączona.