Stacja Turystyczna Orle

Stacja trustyczna Orle.Jest miejscem docelowym wycieczek o każdej porze roku. Schronisko jest położone w Górach Izerskich i głęboko ukryte wśród lasów. To jest miejsce do którego chętnie się przybywa i zostaje na dłuższy pobyt.
Dawniej istniała tutaj huta szkła Carlsthal wybudowana przez rodzinę Preusslerów w 1754 roku, której produkty znane były w Europie. Budynek schroniska został postawiony w 1860 roku jako budynek administracyjny huty. Wewnątrz stacji turystycznej znajduje się galeria dawnych zdjęć i widokówek.

Po roku 1945 obiekty były w posiadaniu Straży Granicznej. Obecnie istniejące budynki tworzą bazę noclegową Stacji Turystycznej Orle.

Do schroniska najłatwiej jest dotrzeć od Jakuszyc szlakiem czerwonym ( około 1 h pieszo), który przebiega wzdłuż drogi asfaltowej. Ze stacji możemy kierować się dalej czerwonym szlakiem do Chatki Górzystów ( około 1.15 h pieszo), lub na czeską stronę do miejscowości Jizerka szlakiem zielonym przez most graniczny (około 1 h spokojnym spacerem). W okresie zimowym przebiegają tutaj trasy narciarstwa biegowego, wtedy Orle jest wręcz oblegane przez tłumy narciarzy z różnych krajów. Największą imprezą zimową jest Bieg Piastów, wtedy Orle staje się oazą schronienia dla zmęczonych i głodnych narciarzy i obserwatorów. Poza okresem zimowym oprócz pieszych turystów, liczne przybywają tutaj rowerzyści. Krzyżują się tutaj liczne szlaki rowerowe bardzo dobrze utrzymane i przebiegające przez wiele urokliwych miejsc.

Mapka lokalizacji Stacji Turystycznej Orle
Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.