Stankowice

Położenie i informacje historyczne

Wieś położona nad jeziorem leśniańskim w gminie Leśna, w powiecie lubańskim. Sąsiaduje z zamkiem Czocha (około 1 km). Przed 1945 rokiem Stankowice nazywały się Rengersdorf. Wzmianki historyczne podają istnienie wsi na koniec XIII wieku, dlatego jest ona zaliczana do najstarszych wsi w historycznym Okręgu Kwisy. Bliskie sąsiedztwo Stankowic z zamkiem Czocha, zawsze decydowało, że należały do właścicieli zamku, głównie rodu Nostitzów i  Üchtritzów. Jadąc samochodem np. z Leśnej do Złotnik Lubańskich przejeżdża się przez Stankowice i odnosi się wrażenie, że są wioską małą, ale w rzeczywistości jest to miejscowość o długości kilku kilometrów. Rozciąga się od jeziora leśniańskiego i kończy się przy wzgórzu Leszczynki (461 m n.p.m.) na Przedgórzu Izerskim. We wsi znajdują się typowe budynki charakterystyczne dla Łużyc Górnych oraz kilka dużych zabudowań gospodarczych.

Dawny kościół i cmentarz ewangelicki

Najciekawszym obiektem jest kościół pochodzący z 1346 roku. Od 1536 do 1945 roku był kościołem ewangelickim. Otaczający kościół mur zachował się w dobrym stanie wraz z bramą wjazdową. Natomiast po dawnym cmentarzu ewangelickim wokół kościoła nie pozostało prawie nic. Został on zrównany z ziemią. Ocalał jeden grobowiec rodzinny zachowany przy murze, którego epitafia zostały zniszczone z wyjątkiem jednej płyty. Ciekawą rzeczą jest możliwość dotknięcia dziedzictwa przeszłości. Tym jest też tekst na płycie pozostawiony dla następnych pokoleń przez spoczywającą tam rodzinę. Tekst jest z Psalmu 116.9 „Będę chodził przed Panem w krainie żyjących”. Zdjęcie płyty jest umieszczone w galerii zamieszczonej poniżej. Pozostałościami po dawnym cmentarzu jest jeszcze kilkanaście płyt nagrobnych z okresu od XVI do XVIII wieku, które zamocowane są w ścianach zewnętrznych kościoła. Od strony północnej budynku kościoła jest wejście do krypty grobowej. Jest ona zabezpieczona przed wejściem, ale nad zabezpieczeniem jest łukowe sklepienie, przez które można zobaczyć zdewastowane trumny.

Ciekawostki

W sąsiedztwie kościoła znajduje się dawna szkoła ewangelicka z 1887 r. Stankowice w roku 1928 zamieszkiwało 739 mieszkańców, a w 1945 r.  772. W miejscowości znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych, plaża, pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego (przystań żeglarska Izery), ośrodek jazdy konnej, camping i gościniec u Buckich . Z górnej części wsi rozpościera się piękny widok na Dolinę Kwisy, a z dolnej widok na zamek Czocha i zamek Rajsko.

Linki

1. Informacje o Stankowicach w j. niemieckim

2. Stare i nowe zdjęcia Stankowic (należy po lewej stronie wybrać nazwę miejscowości)

3. Zdjęcia i opis epitafii i płyt nagrobnych w Stankowicach

4. Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.