Szklarska Poręba (niem. Schreiberhau) jest znanym ośrodkiem wypoczynkowo – turystycznym zachodnio-południowej Polski. Położona u podnóża gór Izerskich i Karkonoszy doskonale wtopiła się w miejscowy krajobraz. Do granicy z Czeską Republiką w Jakuszycach jest 6 km, a granicą z Niemcami w Zgorzelcu około 70km.
Informacje historyczne
Początki miejscowości sięgają XIV wieku i związane były z wydobyciem szlachetnych kamienni i kruszców oraz produkcją szkła. Przez kilka następnych wieków na terenie szklarskiej Poręby powstały huty i szlifiernie szkła oraz kopalnie minerałów. Większość mieszkańców osiedli utrzymywała się z pracy w lesie, pasterstwa i uprawy ziemi. W roku 1578 osiedliła się grupa chrześcijan ewangelicznych z Czech, dzięki łaskawości właściciela tych ziem hrabiego Schaffgotscha. Zostali oni zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju z powodu prześladowań religijnych prowadzonych przeciwko nim. Zamieszkali oni w części Szklarskiej Poręby zwanej osadą Marysin. Byli bardzo dobrymi znawcami ziół i roślin oraz zajmowali się produkcją znanych wyrobów ziołowych. To dzięki nim rozwinęło się ziołolecznictwo po północnej stronie Karkonoszy. Na łamach literatury nazywani byli laborantami.
Turystyka i wypoczynek
Intensywny rozwój turystyki nastąpił w XIX wieku w raz z budową dróg i kolei. Od tego momentu miejscowość zyskała duże uznanie jako baza turystyczna i wypoczynkowa. Powstały liczne szlaki piesze do pięknych zakątków i szczytów Karkonoszy i Izerów. Pasterskie budy zostały rozbudowane i powstały pierwsze schroniska turystyczne. Na terenie Szklarskiej Poręby pojawiły się liczne punkty widokowe, kawiarenki, restauracje, hotele i pensjonaty z charakterystyczną architekturą sudecką. W okresie zimowym goście mogli korzystać z nowo powstałych tras zjazdowych i rozkoszować się białym szaleństwem. Dzięki pięknu Szklarskiej Poręby i okolic rozpoczęli osiedlać się ludzie szukający natchnienia do twórczości. Wśród nich znaleźli się malarze, poeci, rzeźbiarz, pisarze itp. To dzięki nim Szklarska Poręba stała się znana w Europie jako „kolonia artystyczna”. Większość śladów historycznych po tych twórcach można znaleźć w muzeum „Dom Hauptmannów” oraz na miejscowym ewangelickim cmentarzu, który stanowi perłę architektury sakralnej Szklarskiej Poręby. W 1962 roku pobudowano wyciąg krzesełkowy na Szrenicę (1362m.n.p.m), dzięki któremu duże ilości turystów mogą dostać się w łatwy sposób na szczyty Karkonoszy. W 2010 roku po 65 latach nie użytkowania linii kolejowej zwanej Izerską Koleją wjechał pociąg relacji: Jelenia Góra –Szklarska Poręba – Jakuszyce – Harahov – Korenov. Dzięki niej turyści mogą oglądać piękne widoki z pociągu na Karkonosze i Izery po polskiej i czeskiej stronie. Obecnie jest bardzo dobrze rozbudowana sieć tras rowerowe i narciarstwa biegowego w pobliskich Jakuszycach.
Atrakcje turystyczne
Najbardziej znane atrakcje turystyczne z opisem podana jest od poniższym linkiem.