Węgliniec (niem. Kohlfurt)

Węgliniec

Niewielka miejscowość gminna położona wśród Borów Dolnośląskich przy drodze nr 296 z Lubania do Żagania. Administracyjnie należy do powiatu zgorzeleckiego. Od ponad 100 lat znana jest jako miejscowość kolejarzy, ze względu na to że przy mieście w XIX w zbudowano ważny węzeł kolejowy, dzięki któremu nastąpił szybki rozwój Węglińca.  

Informacje historyczne

Pierwsze wzmianki o istnieniu osady sięgają końca XVI w. W dobie rozwoju reformacji na Dolnym Śląsku w roku 1554 w Węglińcu zostaje pobudowana kaplica ewangelicka. Z powodu różnych działań wojennych na przestrzeni wieków Węgliniec po wojnie XXX letniej (1618-1648) należał do Saksonii, po 1742 roku do Prus, a po 1945 roku  do Polski.

Kierunek zmian historycznych nastąpił w połowie XIX wieku gdy w Węglińcu pobudowano kolejowy węzeł komunikacyjny, dzięki któremu uzyskano połączenia do Drezna, Berlina, Lubania i Jeleniej Góry. Dzięki tym inwestycjom nastąpił wzrost zatrudnienia, a za tym i rozwój osady.

Pod koniec wieku XIX odkryto złoża węgla brunatnego w okolicy Węglińca, i w 1905 roku pobudowano głębinową kopalnię węgla brunatnego, która funkcjonowała aż do roku 1973, gdy została zamknięta po katastrofie górniczej. W sąsiedztwie już w 1911 roku otwarto elektrownię na węgiel brunatny.

Atrakcje turystyczne

W Węglińcu i najbliżej okolicy polecam zobaczyć:

  1. Były kościół ewangelicki z 1878 r przy ul. Kolejowej 6.
  2. Dworzec Kolejowy z 1846 roku.
  3. Wieża ciśnień z 1926 roku.
  4. Muzeum Kresów Wschodnich.
  5.  Rezerwat przyrody Torfowisko pod Węglińcem.

W ciągu ostatnich lat raz w roku we wrześniu odbywa się turystyczne wydarzenie zwane „Świętem Grzybów”, które trwa przez dwa dni. W ramach programu odbywa się wiele atrakcji między innymi Zbieranie Grzybów czy zawody Drwali. Dlatego Węgliniec szczyci się, że jest „grzybową stolicą Borów Dolnośląskich”. Więcej informacji można zobaczyć na poniższej stronie – www.swietogrzybow.pl

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.