Lokalizacja i historia
Wolimierz (niem. Volkersdor), wieś leżąca u podnóża Gór Izerskich w gminie Leśna, w powiecie lubańskim, w regionie Łużyce Górne przy granicy z Czechami . Kiedyś wieś rolnicza, obecnie z każdym rokiem staje się typową miejscowością turystyczno-wypoczynkową. Wieś została założona w 1653 roku przez czeskich ewangelicznych chrześcijan (egzulanci), którzy zmuszeniu do ucieczki z powodu trwającej w ich kraju kontrreformacji, znaleźli schronienie i wolność religijną w Saksonii na terenie Łużyc Górnych. Gdy działania kontrreformacji objęły cały Śląsk, wtedy pod koniec XVII wieku w Wolimierzu i okolicy kolejne przybyłe grupy chrześcijan osiedliły się z terenów Bukowca, Karpnik i Sobieszowa.
Zabytki
Istniejący kościół w Wolimierzu, to dawny kościół ewangelicki pochodzący z roku 1668 (budowany w latach 1664-1668, a gruntownie przebudowany w XIX w.). Po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) pełnił on funkcję kościoła granicznego dla protestantów masowo przybywających ze Śląska z Sobieszowa, Piechowic, Mirska i Rębiszowa przez okres trwania kontrreformacji na Śląsku. Nad wejściem głównym jest ulokowana tablica informacyjna z datą oddania budynku do użytku dla kościoła w Wolimierzu. Kolejnym śladem historii we wsi jest obecny cmentarz (dawny cmentarz ewangelicki) z XVII wieku przy kościele, na którym zachowały się płyty nagrobne ulokowane w murze wokół cmentarza i kilka grobowców zachowanych w doskonałym stanie, które miały szczęście i nie zostały zniszczone i zdewastowane po drugiej wojnie światowej przez mieszkańców – jest to rzadki przypadek, gdyż prawie wszystkie stare ewangelickie wiejskie cmentarze zostały zrównane z ziemią na terenie Łużyc Górnych. We wsi znajduje się kilka łużyckich domów przysłupowych, typowych dla budownictwa w tym regionie Polski, a wzdłuż głównej drogi przebiegającej przez wieś, lub przy niektórych domach rosną okazałe drzewa będące świadkami minionej historii. We wsi znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych.
Turystyka
Doskonałe położenie Wolimierza w pięknej okolicy sprawiło, że przebiega przez niego kilka szlaków turystycznych: szlak rowerowy ER 10; pieszy szlak czerwony: Biedrzychowice – Wolimierz-Czerniawa Zdrój; pieszy szlak niebieski: Rębiszów – Wolimierz – Pobiedna; pieszy szlak zielony: Lubań – Wolimierz – Stóg Izerski; Główny Sudecki Szlak Konny (kolor czerwony).
Linki
- Stare zdjęcia Wolimierza i informacje
- Archiwalne widokówki i zdjęcia Wolimierza – należy wybrać z lewej strony wybrać Wolimierz-Volkersdor
- Historie …