Zamek Czocha

Słynny zamek Czocha znajduje na terenie Górnych Łużyc niedaleko Lubania. Jest on jednym z najliczniej odwiedzanych obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku. Zamek jest położony na wysokim wzgórzu u podnóża, którego majestatycznie rozciąga się zaporowe jezioro Leśniańskie utworzone na rzece Kwisie.

Jest to jeden z najpiękniejszych i najstarszych zamków w Polsce, który jest zachowany w doskonałym stanie.

Informacje historyczne

Początki zamku sięgają XIII wieku. Zamek pełnił w początkach swojego istnienia rolę warowni obronnej, której zadaniem była ochrona Okręgu Kwisy, ze względu na przebiegający szlak handlowy pomiędzy Śląskiem a Łużycami. Zamek na przestrzeni wieków był we władaniu różnych rodów jak von Dohna, von Renker, von Klϋx, von Nostitz, von Üchtritz oraz Ernest F. Gϋtschow. Ostatni właściciel nabył zamek w 1910 roku, był on dyrektorem i współwłaścicielem drezdeńskich zakładów tytoniowych. Dzięki niemu w latach 1910 – 1914 dokonano przebudowy zamku na zamek średniowieczny.  Prace rekonstrukcyjne prowadził architekt Bodo Ebhardt z Berlina według ryciny z 1703 roku. Obecny stan zamku jest niemieniony od tamtej rekonstrukcji. We wnętrzu zamku wiele pomieszczeń było malowanych przez profesora Maxa Kocha z Berlina, który pracował w berlińskim Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Twórcą witraży w zamku był Edward Stritt, który był malarzem na dworze cesarza Wilhelma II. Po zakończeniu II Wojny Światowej zamek został ograbiony i splądrowany. Dopiero w 1952 roku został przejęty przez Wojsko Polskie, które dokonało konserwacji zamku. Zamek do roku 1996 pełnił funkcję Wojskowego Domu Wypoczynkowego. Od 1996 r. zamek został udostępniony dla turystów.

Atrakcje turystyczne

Obecnie zamek oferuje usługi hotelowe, korzystanie z restauracji i kawiarni, zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz liczne imprezy odbywające się w ciągu całego roku. Z zamku rozciągają się piękne widoki i panoramy na okolice. Innymi ciekawymi atrakcjami turystycznymi  jest zwiedzenie tamy i elektrowni jeziora Leśniańskiego, kąpieli w jeziorze i wypożyczenie sprzętu pływającego w ośrodkach wypoczynkowych, rejsów stateczkami, których przystań jest koło zamku oraz  wędkowania. W okolicach zamku znajdują się liczne i bardzo popularne szlaki piesze i rowerowe. W zamku Czocha kręcono filmy „Gdzie jest generał”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” itp.

 

Linki:

Historie …

1) W krainie Twierdzy Szyfrów:

www.youtube.com/watch?v=FPYuMR_fjeI

2) aktualna oferta zamku: www.zamekczocha.com

3) historia zamku Czocha:

www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=Xmhi8O4bAco

Możliwość komentowania jest wyłączona.