Zamek Kliczków

Lokalizacja

Jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska położony w sercu Borów Dolnośląskich. Zlokalizowany jest w miejscowości Kliczków, gmina Osiecznica, powiat bolesławiecki nad rzeką Kwisą. Najłatwiej dojechać drogą nr. 350 z Bolesławca lub drogą nr. 357 z Lubania.W pobliżu przebiegają autostrady: A4 i A18.

Informacje historyczne

Początki zamku sięgają końca XIII wieku, gdy został wybudowany jako warownia. Zamek w pierwszych dokumentach zwany był „castrum Cliczdorff”, którego lokalizacja nad rzeką Kwisą (będąca rzeką graniczną) podkreślała, że jest kluczem militarnym do zdobycia Śląska. Zapiski historyczne mówią, że zamek na początku swego istnienia został wybudowany na wyspie otoczony mokradłami, bagnami i wodą. Zamek należał do licznych arystokratycznych i rycerskie rodów jak: książeta jaworscy,  von Seidlitz, von Rechenberg (zamek należał do tego rodu ponad trzysta lat, oni przebudowali dawny zamek na renesansową rezydencję), von Schellendorf, von Promnitz, von Solms (byli właścicielami do 1945r.) Książęca rodzina von Solms była powiązana ze znanym rodem książęcym con Hochberg oraz utrzymywała bliskie kontakty z cesarzem niemieckim Wilhelmem II Hohenzollernem, który w okolicznych lasach spędzał czas jako zapalony myśliwy. Rodzina von Solms dokonała ostatniej przebudowy zamku pod koniec XIX wieku. Przed II Wojną Światową zamek był nie tylko piękną rezydencją ale stanowił dosłownie bardzo bogate rodzinne muzeum, które było wyposażone w bogate trofea i broń myśliwską, artystyczne włoskie meble, liczne obrazy, rzeźby itp. Największą wartość przedstawiała rodzinna biblioteka, która zawierała ponad 20 tysięcy tomów dzieł, i była zaliczana do jednego z najcenniejszych księgozbiorów Dolnego Śląska. Jednym z najcenniejszych eksponatów był zbiór dzieł Marcina Lutra z roku 1661r. Historia zamku po 1945 roku nie była chwalebna, lecz jak większość zamków na ziemiach odzyskanych, była eksploatowana do stanu całkowitej ruiny. Zamek taki stan osiągnął w pod koniec lat 80 poprzedniego stulecia. Pod koniec lat 90 XX w. firma Interger S.A. kupuje zamek i dokonuje odbudowy zamku, a w 2001 r. otwiera centrum konferencyjno – hotelowe.

Atrakcje turystyczne

Zamek otoczony jest 80 hektarowym romantycznym parkiem. Jednym z elementów parku jest rzadko spotykany cmentarz dla koni. Obecnie znajduje się na nim kilka pomników. W otoczeniu zamku znajduję się odbudowana dawna stajnia (folwark książęcy) świadczący liczne usługi dla turystów. W zamku znajduje się kryty basen ze SPA, kawiarnia, restauracja. Istnieje możliwość zwiedzenia zamku, informacje szczegółowe na stronie zamku Kliczków. Przy zamku płynie malowniczo rzeka Kwisa na której jest pobudowane trzecie jezioro zaporowe po jeziorze Złotnickim i Leśniańskim. W otoczeniu zamku znajdują się dobrze przygotowane szlaki piesze i rowerowe, dlatego  warto zabrać ze sobą rowery. Zamek  wciągu roku organizuje wiele imprez rodzinnych, muzycznych, historycznych, spływy pontonowe itp.

 Linki

1. Zamek Kliczków

2. Film o zamku Kliczków

3. Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.