Zgorzelec

IMG_6753Dojeżdżając do Zgorzelca od strony Lubania drogą nr 30 przed wsią Białogórze rozciąga się piękna panorama na dolinę, w której położony jest Zgorzelec.

Informacje

Miasto leży na granicy polsko-niemieckiej nad rzeką Nysą Łużycką. Po niemieckiej stronie znajduje się miasto Görlitz. Do końca II Wojny Światowej oba miasta stanowiły jedną aglomerację. Historia miasta do 1945 roku jest bardzo bogata i związana z miastem Görlitz, dlatego odsyłam do licznych materiałów historycznych dostępnych w internecie.

Zwiedzanie miasta

Zwiedzając miasto zauważamy głównie dominację budownictwa z okresu po drugiej wojnie światowej. W części Zgorzelca nad Nysą Łużycką naprzeciw starego miasta Görlitz, przy moście Staromiejskim trwa odbudowa Placu Pocztowego według wzoru jaki istniał do 1945 roku. Dzięki temu projektowi stare (nowe) miasto odzyskuje swój blask. W wyremontowanych kamienicach wzdłuż ulicy Daszyńskiego znajdują się kafejki i restauracje. W jednym z domów żył i mieszkał Jakub Böhme (1575-1624), znany filozof, którego uważa się za pierwszego piszącego w języku niemieckim. Kilka domów dalej znajduje się Muzeum Łużyckie przy ulicy Daszyńskiego 15, prezentujące życie na Łużycach w okresie XVIII i XIX wieku. Dużą atrakcją turystyczną jest most Staromiejski (odbudowany w 2004r) łączący oba miasta. Jeśli przejdziemy na niemiecką stronę, rozciąga się piękna panorama na Zgorzelec (szczególnie, gdy będziemy na wzgórzu przy kościele ewangelickim św. Piotra i Pawła). Kolejnym obiektem turystycznym, któremu warto poświęcić więcej czasu jest budynek Miejskiego Domu Kultury zwanego Halą Chwały, do którego można dojść od mostu Staromiejskiego deptakiem wzdłuż Nysy Łużyckiej. Zdecydowanie ten obiekt jest najładniejszym budynkiem Zgorzelca. Na pewno więcej czasu poświęcimy na zwiedzanie obiektu historycznego jakim jest obóz jeńców wojennych Stalag VIII A znajdujący się przy wyjeździe ze Zgorzelca w kierunku na Bogatynię po prawej stronie drogi.
Inne obiekty turystyczne, które warto odwiedzić to:

  • Młyn przy moście Staromiejskim (znajduje się w nim restauracja),
  • Słup dystansowy poczty polsko-saskiej przy Placu Pocztowym,
  • Wieża ciśnień,
  • Wiadukt kolejowy nad Nysą Łużycką (długość:475,5 m, wysokość: 35, ilość przęseł: 32.Wybudowany w 1844-1847),
  • Cmentarz żołnierzy II Armii Wojska Polskiego i pomnik Orła Piastowskiego,
  • Dom Kołodzieja w Wigancicach Żytawskich z 1822 roku. Odremontowany i oddany do użytku w czerwcu 2005 roku. Jest obecnie przykładem typowego domu łużyckiego,
  • Kościół p.w. św. Bonifacego (1927-1929) położony przy ul. Emilii Plater (blisko dworca PKS),
  • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela (dawny zbór protestancki z 1906 roku) przy ul. Grunwaldzkiej,
  • Cerkiew prawosławna (przy skrzyżowaniu ulic Lubańskiej i Bolesławskiej).

Ciekawe linki

Możliwość komentowania jest wyłączona.