Artystyczna Galeria Izerska

Artystyczna Galeria Izerska.

W dzisiejszym wpisie zabierzemy czytelników na wycieczkę do miejscowości Kromnów u podnóża Gór Izerskich, w której kilka lat temu została otwarta Artystyczna Galeria Izerska znajdująca się w ocalałym ze stanu ruiny dawnym kościele ewangelickim. Galeria Izerska jest ośrodkiem kultury i galerią sztuki z wystawami stałymi i czasowymi.

Kromnów jest małą wsią w gminie Stara Kamienica. Najłatwiej jest dojechać samochodem skręcając z drogi krajowej nr 30 we wsi Barcinek na Starą Kamienicę.

O historii budynku

Po rozpoczęciu reformacji (1517r) na terenie Śląska, również w Kromnowie mieszkańcy dokonali konwersji na luteranizm przyjmując za jedyny fundament wiary Biblię (Pismo Święte). Po zakończeniu Wojny XXX Letniej (1618-1648) kościół został im odebrany w wyniku rozpoczęcia przez Habsburgów katolickiej kontrreformacji na Śląsku. Wszystkich duchownych usunięto ze Śląska i wprowadzono całkowity zakaz praktykowania we wszelkiej formie nabożeństw, spotkań biblijnych i modlitewnych pod groźbą surowych kar. Gdy Śląsk w większości został zdobyty przez Prusy (1742r), przywrócono wolność religijną dla wszystkich wyznań chrześcijańskich. Ewangelicy nie otrzymali z powrotem swojego kościoła, ale otrzymali zgodę na budowę domu modlitwy. W 1744 roku wybudowano Dom Modlitwy znany z historii Śląska jako Bethaus. Była to konstrukcja drewniana, użytkowany był do końca XVIII wieku. Po rozebraniu tej świątyni w jej miejsce wzniesiono kościół murowany w 1802 roku, który był użytkowany do 1945 roku, gdy niemieccy mieszkańcy Dolnego Śląska musieli opuścić region w wyniku zakończenia II Wojny Światowej. Nowi mieszkańcy rozpoczęli wykorzystywać kościół jako magazyn lub stodołę, ale nie podejmowano żadnych prac remontowych. Kościół popadł w całkowitą ruinę, a stan w jakim się znajdował można obejrzeć na zdjęciach wystawy. Budynek został przez Gminę Stara Kamienica odbudowany i w roku 2011 nastąpiło oficjalne otwarcie Artystycznej Galerii Izerskiej.

Informacje

Galeria przede wszystkim prezentuje wystawy ocalałego obiektu, lokalnych artystów z malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii, ceramiki itp. Ponadto organizowane są koncerty, pokazy teatralne, prelekcje, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi i  różne imprezy w ciągu roku.

Obiekt jest otwarty od wtorku do soboty w godzinach od 10.00-18.00 w okresie IV-IX oraz 8.00-16.00 w okresie X-III. Bilet wstępu jest za darmo. Kromnów 47 B,  GPS: 50.8935597N, 15.5824561E.

Linki

Strona na FB Artystycznej Galerii Izerskiej.

Archiwalny blog galerii.

Mapa lokalizacji obiektu.

Historie…

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.