Augustów

Niewielka wieś położona w górnej części Giebułtowa, jest jedną z najwyżej (405 – 460 m n.p.m.) położonych miejscowości w naszej okolicy, z której rozciąga się piękny widok na okolice, a szczególnie na Góry Izerskie i Karkonosze. Przy dobrej pogodzie i przejrzystości powietrza jest możliwość widoczności do kilkudziesięciu kilometrów. Z tego względu warto odwiedzić to miejsce.

Augustów położony jest około 1 km od Giebułtowa. Pierwotna nazwa wsi brzmiała w języku niemiecki Augustthoal. Rok 1738 podaje się jako datę założenia miejscowości, choć w niektórych źródłach wspomina się nawet o początku XV wieku. Pierwszymi mieszkańcami wsi byli ewangeliczni chrześcijanie z Czech, którzy uciekli ze swojego kraju z powodu prowadzonej przeciwko nim kontrreformacji. Nazwa miejscowości stanowiła formę podziękowania dla właścicielki tej ziemi Johannie Friederike Auguście von Üchtritz. Mieszkańcy trudnili się głównie rolnictwem, hodowlą i tkactwem, a we wsi dominują murowane domy z XIX wieku. Wśród mieszkańców krążą informacje mówiące o istnieniu zalanej kopalni uranu. Najwyżej położonym punktem we wsi są skały Słupiec, na których zlokalizowany jest punkt widokowy.

Aby dojechać do Augustowa z Gryfowa Śląskiego należy drogą nr 360 kierować się na Świecie, Pobiedną. Wjeżdżając do Giebułtowa na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, i po przejechaniu około 1 km rozpoczyna się Augustów.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.