Berzdorfer See

Berzdorfer See.

Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę nad sztuczne jezioro w Niemczech, położone w malowniczej górskiej okolicy przy granicy polskiej na południe od Görlitz. Znajduje się ono około 45 km od Karłowickiej Doliny. Jezioro to jest największym akwenem wodnym w naszej okolicy i posiada najbogatszą infrastrukturę turystyczną.

Informacje

Jezioro powstało na terenie byłej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, która została zamknięta w 1997 roku. Przygotowanie terenu pod przyszłe jezioro rozpoczęło się od 2002 roku. Zalanie kopalni trwało około trzech lat, i zakończyło się w 2013 roku.

Uzyskano akwen wodny o powierzchni 960 hektarów. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 72 metry, i mieści ono 330 milionów m³ wody. Długość linii brzegowej wynosi 15.5 km.

Atrakcje turystyczne

Mieliśmy możliwość objechać na rowerach jezioro dookoła trasą rowerową. Na obszarze wokół jeziora znajdują się dwie asfaltowe ścieżki przeznaczone dla rowerzystów i osób jeżdżących na rolkach. Całkowita długość tras to 38 km. Na ścieżkach oprócz rowerzystów można także spotkać spacerowiczów i amatorów biegania.

Plaże – wzdłuż linii brzegowej jeziora znajdują się kilka plaż, niektóre z nich rozciągają się na długości 2-3 km. Przy plażach liczne i ciekawe ogródki zabaw dla dzieci.

Rejsy statkiem wycieczkowym – wokół jeziora znajduje się kilka przystani, i już od roku 2017 planowane są rejsy statkiem wycieczkowym wokół akwenu – tak podana jest informacja dla turystów.

Przystań jachtowa – w południowej części jeziora znajduje się wypełniona łódkami, jachtami, motorówkami przystań.

Pałac na wodzie Tauchritz koło przystani. Przy pałacu znajduje się kawiarnia i restauracja. Jest to najlepszy punkt gastronomiczny przy jeziorze.

Campingi, wieża widokowa, pole golfowe, koparka-zwałowarka jako obiekt muzealny, punkty widokowe.

Wszystkie obiekty można zobaczyć na mapie w linkach.

Parkingi

Wokół jeziora znajdują się kilka parkingów, większość jest płatna ale są i takie gdzie można zaparkować za darmo.

Linki

Mapa jeziora.

Mapa dojazdu z Karłowickiej Doliny.

Pałac Tauchritz.

Kawiarnia i restauracja Tauchritz.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.