Muzeum Browarnictwa we Lwówku Śląskim

Browar Lwówek

Tym razem coś dla miłośników piwa.  W miejscowości Lwówek Śląski mieści się muzeum browarnictwa  znajdujące się przy spółce Browar Ciechan Sp. z o.o.. Jest ono jedynym takim muzeum na terenie Dolnego Śląska, a funkcjonujący browar uważa się za najstarszy w Polsce.

Początki działania browaru lwóweckiego siegają roku 1209, kiedy Lwówek Śląski otrzymał przywilej warzenia piwa od księcia Henryka I Brodatego. Dla zainteresowanych historią browaru odsyłam do historii znajdującej się na ich stronie, która szczegółowo została opisana wraz z możliwością zobaczenia dokumentów archiwalnych znalezionych w tym zakładzie. Link u dołu.

Muzeum zostało otwarte w czerwcu 2010 roku. Jest ono usytuowane w podziemiach browaru i przedstawia dzieje browarnictwa lwóweckiego oraz kolekcje butelek i zamknięć z około 40 browarów działających na terenie Dolnego Śląska. Na stronie muzeum dowiadujemy się, że posiada ponad 400 eksponatów jak beczki, kufle, etykiety, skrzynki itp. Oprócz zwiedzania części muzealnej dodatkowo w ramach zakupionego biletu wstępu zwiedza się z przewodnikiem browar w celu zapoznania się z obecnym procesem technologicznym produkcji piwa po wcześniejszym obejrzeniu krótkiego filmu.

U dołu w linkach znajdziemy film prezentujący Browar Lwówek przez samego właściciela.  Ponadto w galerii poniżej znajdują się zdjęcia przedstawiające dawny Lwówek Śląski.

Dla osób, którym zależy na zwiedzeniu muzeum polecam dokładne zapoznanie się z informacjami na ich stronie. Jedną z takich informacji niekorzystnych jest to, że muzeum preferuje większe grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu się. W czasie weekendów oraz w dni powszednie po godzinie 16.00 minimalna grupa powinna mieć 15 osób, a w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00 więcej jak 20 osób.

Cena biletu na dzień dzisiejszy wynosi od 15 do 25 zł w zależności od pory i dnia zwiedzania.

Po zakończeniu zwiedzania muzeum i browaru smakosze mogą zakupić produkty browaru. W swojej ofercie browar lwówecki posiada piwo:

·         Lwówek Książęcy

·         Lwówek Ratuszowy

·         Lwówek Wrocławskie

·         Lwówek Wiedeński

·         Lwówek Belg

·         Lwówek Malinowy

·         Lwówek Porter

·         Lwówek Jankes

Linki

Historie …

Historia Browaru

Strona oficjalna spółki Browar Ciechan Sp. z o.o.

Film prezentujący Browar Lwówek

Możliwość komentowania jest wyłączona.