Chatka Górzystów

Chatka Górzystów.O Chatce Górzystów w Górach Izerskich mówi się, że jest to ostatnie prawdziwe schronisko turystyczne w Sudetach. Posiada własny klimat tworzony w głównej mierze przez właścicieli, i położenie z dala od cywilizacji. Stanowi ono cel wędrówek wielu turystów, którzy przemierzają kilometry po to, by spróbować wyrobów chatkowej kuchni, albo podziwiać piękno okolicy w jakiej się znajduje.


Chatka Górzystów położona jest na Hali Izerskiej na wysokości 840 m n.p.m. Schronisko jest ostatnim oryginalnym budynkiem po nieistniejącej wsi Groß-Iser, która została zniszczona po roku 1945. W najbliżej okolicy widoczne są fundamenty dawnych budynków, a w świetlicy chatki i w internecie można zobaczyć stare zdjęcia i widokówki dawnej osady. Schronisko jest budynkiem nowej szkoły z roku 1938. Do lat 80-tych XX wieku budynek był wykorzystywany przez pracowników nadleśnictwa. Następnie został zaadoptowany przez studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej z Zielonej Góry na schronisko.

Do Chatki Górzystów można dojść pieszo lub dojechać rowerem ze Świeradowa Zdrój (pieszo 1.45h ), Rozdroża Izerskiego i Jakuszyc (pieszo 2h). Klimat jaki tworzy schronisko to szczególnie miła rodzinna atmosfera, cisza wokół, czystość powietrza, ładne widoki, piękno przyrody i czystość widoku nieba w nocy. W okolicy znajdują się liczne strumienie i rzeka Izera będąca rzeką graniczną z Czeską Republiką i torfowiska. Liczne ścieżki do spacerów i drogi szutrowe do podróżowania rowerem, a w czasie zimy trasy narciarstwa biegowego zapewniają spędzanie czasu w sposób aktywny.
W samej chatce można zamówić dobre jedzenie, a kuchnia szczególnie słynie z placków z jagodami. Chatka zapewnia dobry wypoczynek i głęboką ciszę. Planując wycieczkę jednodniową najlepiej jest wyjść jak najwcześniej, aby najwięcej czasu spędzić w okolicy chatki.

Mapa lokalizacji Chatki Górzystów

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.