Folwark Łomnica

IMG_5730

Zwiedzając  pałac Łomnica warto przy okazji zwiedzić znajdujący się po sąsiedzku Folwark Łomnica będący częścią kompleksu pałacowego. Podobnie jak pałac został on podniesiony z ruin, i pełni obecnie funkcję obiektu usługowo edukacyjnego dla odwiedzających turystów i gości hotelowych pałacu.

Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się w 2007 roku przy wsparciu organizacji z kraju i zagranicy. Po zakończeniu tych prac, na dzień dzisiejszy Folwark Łomnica posiada bogatą ofertę. W zabudowaniach znajdują się trzy sklepy, z odzieżą z lnu (Łomnica podobnie jak okoliczne wsie były ośrodkami produkcji lnu i jego handlu), piekarnia i sklep folwarczny z produktami wytwarzanymi przez pracowników i mieszkańców wsi. Ciekawą propozycją dla turystów jest tzw. Kuchnia Ziemiańska, w której zobaczyć można pokazy kulinarne lub odbyć szkolenie w zakresie wytwarzania konkretnej potrawy. Natomiast w największym pomieszczeniu zwanym „Starą Stajnią” znajduje się restauracja samoobsługowa serwująca wiejskie posiłki. Ponadto niektóre pomieszczenia adoptowano na część muzealną, w których prezentuje się  warsztaty tradycyjnego rzemiosła.

Dla dzieci atrakcją są zwierzęta folwarczne jak owce, świnie i konie oraz możliwość jazdy konnej po wcześniejszym umówieniu się.

W ciągu roku kalendarzowego na terenie folwarku organizuje się imprezy kulturalne, kiermasze, pokazy mody lniarskiej, wystawy itp.

Oglądając stare zdjęcia jak wyglądał folwark przed 2007 rokiem, budzi się w człowieku zachwyt obecnym stanem, jego funkcjonalnością, pomysłowością i pozytywną atmosferą jaka w nim panuje. Podczas dni wakacyjnych jest bardzo dużo turystów jak w centrum jakiegoś miasta. Jest to niewątpliwie ciekawe miejsce by spędzić tutaj cały dzień.

Linki

Mapa lokalizacji folwarku.

Projekt w trakcie realizacji.

Strona pałacu.

Historie …

Pałac i folwark – prezentacja.

Możliwość komentowania jest wyłączona.