Hala Chwały

IMG_6838Najpiękniejszym obiektem zabytkowym miasta Zgorzelec jest niewątpliwie Górnołużycka Hala Chwały (inna nazwa to: Górnołużycka Hala Pamięci), w której obecnie znajduje się Miejski Dom Kultury. Budynek jest widoczny z daleka, a jego piękno architektoniczne przyciąga uwagę zwiedzających.

Informacje o budynku

Budynek został wzniesiony w latach 1898–1902, a jego architektem był Hugo Behr z Görlitz. Autor tego projektu został wytypowany w drodze konkursu.
Założeniem głównym budowy było stworzenie pomnika i muzeum ku pamięci zmarłych cesarzy Wilhelma I i Fryderyka III. Górnołużycka Hala Chwały została całkowicie sfinansowana przez mieszkańców regionu Łużyc Górnych.
Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 listopada 1902 roku przez cesarza Wilhelma II. Natomiast muzeum zostało otwarte uroczyście 1 czerwca 1904 roku. Znajdowały się w nim dzieła lokalnych artystów, militaria, zbiory sztuki, eksponaty starożytne, starodruki oraz zbiory numizmatyczne.
Budynek ma wysokość 42 metry. Na zewnątrz budynku znajdują się dwie grupy rzeźb autorstwa Hugo Lederera z Berlina. Przedstawiają one okrucieństwa jakie niesie za sobą wojna oraz błogosławieństwa pokoju. Pomiędzy nimi znajdują się fryzy upamiętniające składanie hołdu Germanii przez Niemcy Północne i Południowe, których twórcą jest Reinhard Schnauder pochodzący z Drezna. Ponadto jest on autorem rzeźby Wiktorii znajdującej się nad szczytem przy wejściu.

Godziny zwiedzania

Budynek można zwiedzać oraz galerię w dni robocze od godz. 14.00 do 20.00, a w dni świąteczne od godz. 15.00 do godz. 18.00.

Linki

Możliwość komentowania jest wyłączona.