Jezioro Złotnickie jest jednym z najpiękniejszych zakątków południowo-zachodniej Polski. Jest to jezioro zaporowe powstałe w 1924 roku w głębokim kanionie rzeki Kwisy.
Nazwa jeziora ma powiązanie ze złotem, gdyż w XVII wieku znajdowały się tutaj kopalnie złota. Ponadto w rzece wyławiano perły, nawet na skalę przemysłową.
Przy dużym stanie wody początek jeziora licząc od mostu w Gryfowie Śląskim do tamy wynosi 10 km. Szerokość jeziora wynosi od 150 do 300 metrów, a głębokość przy tamie osiąga około 30 metrów głębokości w zależności od stanu wody. Zbiornik może pomieścić 12.4 mln m³ wody, a powierzchnia lustra jeziora wynosi 120 ha.
Cała dolina jest pokryta lasem, i jest doskonałym miejscem do spacerów wzdłuż lub dookoła jeziora. Jeśliby ktoś zdecydował się na spacer dookoła jeziora, i nie chciał iść aż do Gryfowa Śląskiego, to może przejść na drugą stronę przez most dla pieszych i rowerów na wysokości wsi Karłowice.
Nad brzegiem jeziora jest kilka plaż wyznaczonych do pływania. Znajdują się też małe dzikie plaże, które odwiedzający może odkryć. Pamiętać należy, że w wielu miejscach brzeg jeziora jest bardzo stromy i głęboki, niekiedy opada aż do samego dna. Dla tych co lubią ryzykować i mieć wysoki poziom adrenaliny, te miejsca są doskonałe do szaleństwa na rowerach i próby swoich nerwów.
Jako akwen wodny jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a dla wędkarzy jest rajem. W jeziorze występują: karpie, bolenie, amury, klenie, leszcze, krąpie, okonie, liny, ukleje, płocie, węgorze, jazie, tołpygi, sandacze, szczupaki i sumy. Miejscowi mieszkańcy mówią, że sumy osiągają rozmiary powyżej 2.5 metra, a ogromnych rozmiarów inne gatunki ryb są często widziane przy tamie w słoneczne dni.
Będąc na tamie można zejść na dół do budynku elektrowni wodnej. Przed nią znajduje się tablica informacyjna przestawiające informacje techniczne o zbiorniku, tamie i elektrowni. Elektrownia i tama tworzą dzieło techniki lat 20 XX wieku, nawet dzisiaj taki obiekt stanowiłby wyzwanie dla polskich inżynierów, architektów i wykonawców. Jest możliwość zwiedzenia elektrowni, ale turysta musi przekonać pracowników elektrowni, jak bardzo jest zdeterminowany, by zobaczyć obiekt wewnątrz.
Przechodząc przez tamę spotkamy dwa tunele, a za nimi duży ośrodek elektrowni „Turów”, przy którym znajduje się kawiarnia, restauracja, plaża, domki wypoczynkowe, kręgielnia, SPA, hotel z bazą szkoleniowo-konferencyjną. Z brzegu ośrodka widać wielkość, piękno i urok jeziora złotnickiego. Na terenie ośrodka znajduje się obiekt składający się z dwóch baszt ze sobą połączonych, został on wybudowany w miejscu dawnej szubienicy. Z góry baszt rozciąga się majestatyczny widok na okolicę, a głównym obiektem, który dominuje jest słynny zamek Czocha. W samej baszcie znajduje się kominek z salą do wynajęcia. Ponadto z tamy można pójść prawym brzegiem rzeki Kwisy, by zobaczyć dalszą część kanionu rzeki, która nie znalazła się pod wodą (dojdziemy do miejscowości Bożkowice). Idąc około 30 min spotkamy kolejną perełkę architektury, zamek Rajsko wybudowany na stromym zboczu jeziora Leśniańskiego. Posiada on wieżę widokową, z której rozciąga się widok na zamek Czocha, jezioro leżące oraz góry Izerskie.
Miejsce to jest doskonałym plenerem dla fotografików, artystów i tych co szukają inspiracji do twórczości.
Ciekawe linki
1. Miejsca na mapie Dolnego Śląska: Złotniki Lubańskie, jezioro Złotnickie
2. Złotniki Lubańskie (Goldentraum) – Perła Doliny Kwisy nad Jeziorem Złotnickim
3. Rzeka Kwisa – perła dolnośląskich rzek
4. Historie …