Karłowice

Wieś Karłowice (niem. Neu Warnsdorf) położona jest w pięknej dolinie około 3km od Gryfowa Śląskiego nad Jeziorem Złotnickim, i granicząca z miejscowością Biedrzychowice. Dzięki takiej lokalizacji Karłowice od wielu lat są znaną miejscowością wypoczynkową.

Dostęp do jeziora i duża plaża sprawia, że w gorące letnie dni tłumy ludzi przybywa, aby doświadczyć przyjemności kąpieli w jeziorze złotnickim, móc wypożyczyć sprzęt wodny, spacerować w cieniu lasów wzdłuż brzegu jeziora, przemierzać na rowerze piękne szlaki rowerowe przebiegające wokół jeziora i w jego sąsiedztwie, czy uprawiać sporty plażowe. W miejscowości znajdują się kilka ośrodków wypoczynkowych i gospodarstwa agroturystyczne. W Karłowicach znajduje się jedyne w okolicy „Mini  ZOO” zlokalizowane w gospodarstwie agroturystycznym Karłowicka Dolina. Prowadzący gospodarstwo są otwarci i chętni do zaprezentowania mieszkańców ZOO, po wcześniejszym umówieniu się. Rodziny z dziećmi, czy też grupy dzieci ze szkół, przedszkoli, koloni, obozów są mile widziane.

Bardzo ważnym obiektem  technicznym w Karłowicach jest most o konstrukcji betonowo-stalowej. Majestatycznie łączący dwa brzegi jeziora, a wcześniej rzeki Kwisy. Jest to jeden z najdłuższych mostów dla pieszych i rowerzystów w Polsce. Z mostu rozciąga się piękna panorama na jezioro złotnickie.

Według dostępnych informacji historycznych Karłowice powstały w roku 1652, dzięki właścicielowi tej ziemi mieszkającym w pałacu w Biedrzychowicach, który pozwolił osiedlić się Czechom w jego dobrach. Johan Ernest von Warnsdor będąc ewangelikiem, wyciągnął pomocną dłoń dla prześladowanych ewangelików z Czech, którzy z powodu trwającej w ich kraju rekatolizacji po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648), w ramach kontreformacji prowadzonej przez Habsburgów zmuszeni zostali do ucieczki ze swojej ojczyzny.

 linki:

1. Artykuł o Karłowicach w Ziemi Lubańskiej – www.zl.lubań24.pl/1,2346,1,item.html

2. Stare zdjęcia Karłowic – należy po lewej stronie wybrać nazwę Karłowice – Neu Warnsdorf.

3. Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.