Kościół zwany 'Wielką Salą”

Kościół mało znany

Tym razem zaplanowaliśmy wyjazd aby zwiedzić nie typowy kościół Moravian Church w Herrnhut. Zdecydowaliśmy się dlatego, że jest jedynym takim obiektem turystycznym na terenie Łużyc Górnych, a jego architektura jest przykładem „herrnhuckiego baroku”.

Kościół powstał w 1756 roku, a jego projektantem był Zygmunt August von Gersdorf (1702-1777). Miejscowość Herrnhut powstała w 1722 roku. Budynek kościoła nazywa się  „Wielka Sala” (niem. „Kirchensaal”,  ang.„Church Hall”). Bracia Morawscy często nazywają ten budynek „Salą Zgromadzeń” lub „Dom Modlitwy”. Wymiary sali wynoszą 34×16 metrów. Od prawej strony znajduje się balkon, na którym są organy i dodatkowe miejsca siedzące. Sala posiada ponad 600 miejsc siedzących. Budynek posiada dwa skrzydła. W jednym znajduje się muzeum historii kościoła oraz galeria prezentująca współczesność wspólnoty i Kościoła Braci Morawskich. W drugim skrzydle znajdują się pomieszczenia użytkowe i biurowe.

Ściany wewnątrz pomalowane są na biało. Dlaczego? Bracia Morawscy uważają, że prostota białego koloru umożliwia zgromadzonym skoncentrowanie się na tym co jest najważniejsze w czasie nabożeństwa. Po wejściu do kościoła minęliśmy stojak z plakatem o treści: „FROM HERRNHUT INTO THE WORLD” (j. polski „Z HERRNHUT NA CAŁY ŚWIAT”). Jest to zaproszenie do odwiedzenia wystawy na pierwszym piętrze.  Innym hasłem widocznym na pierwszej stronie folderu turystycznego miejscowości jest: „Herrnhut, small town but global importance” (j. polski  „Herrnhut, małe miasto lecz globalne znaczenie”). Historia miejscowości informuje nas, że byli mieszkańcy Herrnhut wywarli wielki wpływ na historię wielu regionów świata, i dzisiaj mogliśmy spotkać kilka wycieczek z różnych krajów odwiedzających ten kościół.

Kościół dla odwiedzających turystów zaskakuje prostotą wnętrza i pięknem. Przeznaczenie budynku było wielofunkcyjne na potrzeby lokalnej społeczności. Wewnątrz nie ma ambony, ani ołtarza jako miejsc zarezerwowanych do zajmowania przez „szczególnych kapłanów”. Jedynym miejscem wyróżnionym w Wielkiej Sali w przedniej części jest niewielkie podwyższenie, na którym jest ustawiony stół i krzesło. Miejsce to jest przeznaczone dla osób, które są odpowiedzialne za prowadzenie danego spotkania.

Linki

Historie …

Strona poświęcona przygotowaniu Wielkiej Sali na 300 rocznicę założenia Herrnhut

Galeria 55 starych zdjęć Wielkiej Sali

Galeria 93 zdjęć poświęconych odbudowie zboru po pożarze z 1945 roku

Możliwość komentowania jest wyłączona.