Bardzo interesującą miejscowością, którą warto zobaczyć jest nieistniejące już dawne miasto Miedzianka (niem. Kupferberg), które po II Wojnie Światowej zostało zniszczone przez Rosjan. Dawni turyści określali to miasto, za jedno z najwyżej położonych i najładniejszych miast Śląska. Położone w górach na wysokości około 520 m n.p.m. zapewniało czarujący widok na Karkonosze i całą Kotlinę Jeleniogórską.
Pozostałości po dawnym miasteczku stanowią obecnie wieś, która położona jest blisko Janowic Wielkich. Aby dotrzeć samochodem z Karłowickiej Doliny udajemy się z Jeleniej Góry drogą nr 3 w kierunku Wrocławia. We wsi Radomierz skręcamy w prawo do Janowic Wielkich. Gdy przejedziemy przez linię kolejową, skręcamy w lewo (kierunek Marciszów, Kamienna Góra). Pierwsza miejscowość to nasz punkt docelowy.
Historia i istnienie miejscowości związane było górnictwem minerałów. Historia miejscowości jest bogata, dlatego nie będziemy się rozpisywać o niej, gdyż na wikipedii i innych stornach jest dużo informacji na jej temat. Początki istnienia miejscowości sięgają XII/XIII wieku, a za początek podjęcia się prac wydobywczych uważa się rok 1136. W XV wieku nastąpił rozkwit Miedzianki i była uważana za jeden z głównych ośrodków wydobycia w Sudetach Zachodnich, a król czeski Ludwik Jagielończyk nadał miejscowości prawa miasta górniczego. Około 160 szybów i szkolni funkcjonowało czynnie w tamtym okresie. Głównym surowcem wydobywanym przez wieki były głównie rudy miedzi. Miedzianka podczas działań wojennych II Wojny Światowej nie uległa zniszczeniu, jednakże Rosjanie zainteresowali się złożami tutaj występującymi i z wielkim rozmachem potajemnie podjęli się wydobycia rud uranu. Powstające nowe szyby i adaptowane stare były tworzone „na dziko” bez większego planowania z powodu braku dokumentacji technicznej. W wyniku takich działań rozpoczęły powstawać tragiczne dla miasta skutki prowadzonych prac górniczych, zapadnięcia, osuwiska, drżenie budynków itp. W latach 50 XX wieku wstrzymano prace wydobywcze. Kościół ewangelicki wysadzono w powietrze w 1967 roku i zabroniono prowadzenia prac remontowych domów. Nastąpiło stopniowe wysiedlanie ludzi, a w 1972 roku władze podjęły uchwałę likwidację miasta Miedzianka i rozpoczęcie prac wyburzenia domów. Tym sposobem doprowadzono do upadku istnienie 900 letniej osady górniczej. W szczytowym rozwoju Miedziankę zamieszkiwało 3000 osób, obecnie 40.
Od lat 90 XX wieku nastąpił proces ponownego osiedlania się. Obecnie istnieje kilkanaście domów (w 2013 było 11) i kościół katolicki. Największym projektem i odważnym krokiem było wybudowanie przez jednego przedsiębiorcę restauracyjnego Browaru Miedzianka. Otwarcie odbyło się 1 maja 2015 roku. Inną przygotowaną atrakcją dla turystów jest spacer ścieżką edukacyjną Miedzianka – Mniszków.
Linki
Galeria dawnych zdjęć Miedzianki.