Zamek Leśna

IMG_0401

Faktycznie, są to ruiny po nie istniejącej warowni położonej na około 100 metrowym stromym zboczu nad rzeką Kwisą. Od niedawna jest to nowo utworzony punkt widokowy z panoramą na kanion rzeki Kwisy.  Punkt jest zabezpieczony solidną barierką ochronną przed zagrożeniem upadku w przepaść i posiada ławki na których można odpocząć i podziwiać panoramę.

Aby dojść do tego punku należy się kierować od mostu na rzece Kwisa w Leśnej w kierunku południowym do zapory wodnej na jeziorze leśniańskim po lewym jej brzegu.

Zamek powstał w połowie XIII wieku w latach 1241 – 1247 za sprawą króla Czech Wacława I. Należał on do sieci warowni obronnych Okręgu Kwisy podobnie jak zamek Świecie czy Czocha.  Nie ocalała szczegółowa historia tej warowni, dlatego istnieją tylko szczątkowe informacje związane z początkami historii. Zamek w 1319 roku zmienił właściciela wraz ze Wschodnimi Łużycami, a został nim książę Henryk I Jaworski. Najprawdopodobniej od tego momentu znaczenie obiektu jako warowni rozpoczyna zanikać, a skutkiem tego jest jego całkowity upadek w XV wieku w wyniku działań wojennych.

Obecnie miejsce to stanowi cel niedzielnych wędrówek mieszkańców Leśnej lub wczasowiczów odpoczywających w ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorem leśniańskim lub w okolicy.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.