Park miniatur w Kowarach

Zamek Książ.

Jedną z ciekawszych atrakcji w naszej okolicy jest Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Znajduje się zaledwie 50 km od Karłowickiej Doliny. Park został oddany do użytku w 2003 roku. Jest to dzieło pana Mariana Piaseckiego, który zrealizował swoją wizję i marzenie w brew wielu przeciwnościom. W 2009 roku pan Marian został wybrany na ”Człowieka Roku”. Park miniatur jest to miejsce inspiracji i wyobraźni nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz i dorosłych.

Marian Piasecki i pasja

Z zawodu mgr inż. informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Znany i szanowany w Europie Zachodniej specjalista od zabezpieczenia systemów reaktorów atomowych. Pracował w tej branży 25 lat w Berlinie Zachodnim. Ojciec pana Mariana był architektem i to on zaszczepił w nim zamiłowanie do sztuki oraz nauczył wiedzieć piękno w architekturze. Ponadto podróże po całym świecie wpłynęły na powstanie parku miniatur. Po powrocie do kraju planował wybudowanie parku miniatur w Karpaczu, lecz władze nie wyraziły zgody, traktując go jako „niepoprawnego marzyciela”. Ostatecznie podjęto decyzję powstania parku w Kowarach. Po kilku latach istnienia park okazał się hitem turystycznym regionu i Dolnego Śląska. Gdy o parku stało się głośno w Polsce i zagranicą, a liczba odwiedzających w skali roku przekraczała grubo ponad 300 000 osób, władze Wrocławia namawiały pana Mariana na przeniesienie parku do Wrocławia. Decyzja była odmowna, ze względu na patriotyzm lokalny.

O parku

Park prezentuje najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska. Wszystkie modele zamków, pałaców, kościołów i ratuszy zostały wykonane w skali 1:25. Do budowy wykorzystano materiały odporne na warunki atmosferyczne z zastosowaniem najnowszych procesów technologicznych wykorzystywanych w technikach modelarskich. Wszystkie miniatury są doskonale wplecione w park pełen zieleni, kwiatów i kompozycji kamiennych. Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące zwiedzania znajdują się w poniższym linku.

Linki

Park miniatur w Kowarach.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.