Ratusz we Lwówku Śląskim

Ratusz we Lwówku Śląskim

Jednym z najciekawszych zabytków wartym zwiedzenia w naszej okolicy jest ratusz miejski we Lwówku Śląskim. Aby dotrzeć do celu kierujemy się z Gryfowa Śląskiego drogą nr 364 w kierunku Legnicy. Do Lwówka Śl. jest około 18km. Najlepiej samochód zaparkować na rynku, znajduje się tutaj wiele miejsc parkingowych, i nie są płatne.

Aby zapoznać się wstępnie z ratuszem najlepiej przespacerować się wokół całego rynku by móc dostrzec jego wyjątkowość. Do ratusza można wejść w godzinach otwarcia Urzędu Miasta lub Muzeum. W dni powszednie ratusz jest otwarty od godziny 8.00 do 16.00, a w soboty od 9.00 do 14.00.

Aby dokładnie zwiedzić pomieszczenia ratusza najlepszą opcją jest zakup biletu do muzeum i umówienie się z przewodnikiem.

Jeśli zrezygnujemy z powyższej oferty to możemy wejść do głównego holu od strony muzeum (wejście zachodnie) i przejść całość wychodząc drugim wyjściem od strony północnej. Na głównym holu możemy zobaczyć tymczasowe wystawy, epitafia w ścianach, balustrady i schody kamienne, witraże, freski, piękne sufity itp.

Budynek ratusza posiada dwie kondygnacje, nakryty jest stromym dachem, na wieży znajdują się 4 tarcze zegarowe, a każda jest skierowana w jedną stronę świata. Każdego dnia o godzinie 12.00 można usłyszeć  hejnał lwówecki. W ratuszu znajdują się okazałe sale jak: Sala Ławy Sądowej, Sala Agatowa, Sala Ślubów (najbardziej okazała, byłe biuro dawnych burmistrzów) i Sala Mieszczańska. W wieży usytuowana jest izba tortur, a w jej podstawie loch głodowy.  Dla osób bardziej zainteresowanych architekturą i historią tego ratusza odsyłam do linków poniżej.

Pierwszy ratusz został zlokalizowany w Domu Kupców na placu targowym, który wybudowano w XIII wieku za czasów panowania na tym terenie Bolesława Rogatki. Budynek ten posiada łukowe okna, a północnej jego ścianie umieszczona jest rzeźba lwa (z XVI w) z napisem w języku łacińskim, co tłumaczy się na język polski jako „sprawiedliwy jak lew”. Między tym budynkiem a wieżą widać część budynku Ławy Sądowej (obecnie przez ten budynek jest wejście do muzeum). Pozostała część  jest zasłonięta wieżą dobudowaną w 1480 roku do ratusza. Obecna bryła ratusz została wzniesiona w latach dwudziestych XVI wieku w stylu gotycko renesansowym, a jego ostatnia rozbudowa miała miejsce w latach 1902-1905 podczas której dobudowano klatkę schodową oraz podcienia handlowe oraz wewnątrz umieszczone epitafia nagrobne przeniesione z klasztoru franciszkanów. Podczas zajęcia Lwówka Śląskiego w 1945 przez wojska Armii Czerwonej ratusz uległ częściowemu spaleniu, ale w latach 50 XX wieku został odrestaurowany. Najpiękniejszą częścią elewacji ratusza jest jego strona południowa posiadająca bogatą kamieniarkę okienną. Drzwi wejściowe z pięknym portalem były głównym wejściem do ratusza. Po prawej stronie wejścia znajduje się chyba dawne ujęcie wody.

Linki

Historie …

Galeria zdjęć ratusza 1

Galeria zdjęć ratusza 2

Film 1

Film 2

Film 3

Możliwość komentowania jest wyłączona.