Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój (niem. Bad Flinsberg). Miejscowość znajdująca się w powiecie lubańskim na Dolnym  Śląsku, ulokowana w dolinie rzeki Kwisy i położona u podnóża Gór Izerskich. Jak dawniej i obecnie miejscowość jest kurortem leczniczym, wypoczynkowym i ośrodkiem do uprawiania wszelkiego rodzaju sportu i turystyki.

INFORMACJE HISTORYCZNE

Geneza powstania Świeradowa Zdrój związana jest z odkryciem źródeł wód mineralnych w XVI wieku. Nazwa miejscowości jest związana z bożkiem (figurą) Flins, który był czczony przez pogańskie plemiona łużyckie przybyłe na te tereny z Serbii około IX-X wieku. 1597 rok datuje się jako początek zasiedlania terenu miejscowości. W tym roku osiedliło się pierwszych 20 rodzin. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) będąca wojną religijną przyczyniła się do zatrzymania rozwoju miejscowości  z powodu kilkukrotnych zniszczeń miejscowości przez katolickie wojska carskie panujących Habsburgów, dlatego że większość mieszkańców była ewangelikami.Pierwsze źródło mineralne (tzw. górne źródło) zostało zabudowane 1754 roku i obok niego wzniesiono schronisko. 1768 rok datuje się jako początek funkcjonowania uzdrowiska, gdyż wybudowano pierwszy budynek z 14 pokojami dla kuracjuszy. Współczesny Dom Zdrojowy został wybudowany w 1899r. w miejscu spalonego Domu Źródlanego. W 1811 roku odkryto przy rzece Kwisie  kolejne źródło wody mineralnej nazwane dolnym źródłem przy którym w 1879 roku pobudowano budynek zwany Łazienkami Ludwika. Bogactwami naturalnymi wykorzystywanymi podczas leczenia były woda mineralna, borowina, świerk i  radon.  W połowie XIX wieku liczba mieszkańców wynosiła około 1500 osób, którzy zajmowali się działalnością uzdrowiskową, turystyczną, przemysłową, rzemieślniczą itp. W tym okresie powstała w pobliżu linia kolejowa przebiegająca przez Gryfów Śląski, Mirsk, dzięki której turyści i kuracjusze z odległych regionów mogli łatwiej dotrzeć do celu. W 1909 roku Świeradów Zdrój uzyskał połączenie kolejowe z całą siecią krajową Prus, dzięki prywatnym inwestycjom. Rezultatem tego było zyskanie nowych połączeń (np. Berlin – Świeradów Zdrój) i łatwiejszy dojazd do kurortu. Ciekawymi wątkami historycznymi było wiele inicjatyw prywatnych osób, przemysłowców, właścicieli hoteli, pensjonatów, sanatoriów, lekarzy w celu rozwoju ruchu turystycznego. Np. w 1935 r. powołano związek, którego prace przyczyniły się do wybudowania drogi miedzy Świeradowem Zdrój a Szklarską Porębą. W latach 70 XX wieku doszło do absurdu decyzji władz lokalnych, dokonano rozbiórki kościoła ewangelickiego, zaliczanego do zabytków klasy zerowej, a który podlegał absolutnej ochronie (w podobny sposób zniknęło wiele kościołów na Dolnym Śląsku). Parę zdjęć tego procederu można zobaczyć na poniżej umieszczonych linkach.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Świeradów Zdrój zapewnia bardzo dobrą bazę noclegową. W samej miejscowości warto zwiedzić: halę spacerową przy Domu Zdrojowym, w hali można kupić i spróbować smak słynnej wody mineralnej znanej od wieków; park zdrojowy; odnowione centrum miejscowości, spacery uliczkami kurortu przy których są położone liczne hotele, pensjonaty, sanatoria, domy przysłupowe; Łazienki Ludwika; Łazienki Marii; rezydencja Marzenie z przyległym parkiem; wjazd kolejką gondolową na szczyt „Stóg Izerski”; ze szczytu biegnie nartostrada; liczne szlaki piesze i rowerowe w Góry Izerskie i na Grzbiet Kamienicki, na Sępią Górę, na wieżę widokową położoną na Smryku; spacery do źródeł Cesarza Józefa oraz dr. Adama (Adams Quelle), zwiedzanie podziemnej kopalni cyny; możliwość korzystania z licznych basenów krytych i spa (np. hotel Malachit), kawiarenek i restauracji  itp.

GALERIA ZDJĘĆ

 

CIEKAWE LINKI

  • www.youtube.com/watch?v=eRCbuaZ6UvM  – film historyczny o Świeradowie Zdrój
  • www.swieradowzdroj.pl/Historia-Kosciola-Ewangelickiego/s-106-125  – historia kościoła ewangelickiego w Świeradowie Zdrój
  • http://www.luban.luteranie.pl/?p=1616 – historia kościoła ewangelickiego ze zdjęciami w pełenej okazałości, podczas jego zniszczenia, makieta współczesna z Urzędu Miasta
  • www.dolny-slask.org.pl/971813,foto.html?idEntity=518464 – stare zdjęcia miejscowości
  • www.ansichtskarten-lexikon.de/ort-bad-flinsberg-389.html   –  114 starych widokówek  Świeradowa Zdrój
  • ww.swieradowzdroj.pl  – oficjalna strona Świeradowa Zdrój
  • www.skisun.pl  –  stacja kolejki gondolowej, nartostrada
  • Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.