Folwark Książęcy

Folwark Książęcy.

Zwiedzając  zamek Kliczków warto przy okazji zwiedzić znajdujący się po sąsiedzku Folwark Książęcy stanowiący jego część. Podobnie jak zamek został podniesiony z ruin, tak samo folwark jest tego przykładem.

Folwark został na przełomie  XVIII i XIX wieku został adoptowany na potrzeby zamku na bazie zabudowań folwarcznych.  Od początku budynki służyły na potrzeby myślistwa, nie tylko dla właścicieli zamku ale także dla licznych gości przybywających tutaj na łowy z nadzieją, że ich polowanie  w okolicznych borach będzie skuteczne i obfite w trofea.  Folwark Książęcy doskonale wyposażony, zaspokajał potrzeby  myśliwych w broń, konie, psy myśliwskie, służbę lub zapewniał przechowywanie przywiezionego ze sobą sprzętu lub zwierząt. W folwarku hodowano także zwierzęta domowe.  

Po zakończeniu II Wojny Światowej (1945) zabudowania były wykorzystywane przez Wojsko Polskie. Zabudowania ulegały stopniowej dewastacji, by w latach 70 XX wieku stać się totalną ruiną.

Właściciel zamku Kliczków wrocławska firma Integer SA zrealizowała projekt odbudowy folwarku w latach 2007-2013 na obiekt wczasowo-wypoczynkowy. Pierwsi goście mogli skorzystać z nowego obiektu już w maju.

Folwark Książęcy jest perłą dawnej architektury. Wśród zabudowań znajdują się: Hala Biesiadna, suszarnia owoców i grzybów, stajnia i ujeżdżalnia . Na terenie obiektu funkcjonuje restauracja.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.