Hala Izerska

Hala Izerska.Inną nazwą Hali Izerskiej (niem. Große Iserwiese) jest Izerska Łąka. Znajduje ona się w Górach Izerskich na wysokości 840-880 m n.p.m. w dolinie rzeki Izery, która stanowi granicę z Czeską Republiką. Rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów. Docierając do tego miejsca ma się wrażenie bycia na innym kontynencie (niektórzy przyrównują do wyglądu Syberii czy Alaski). Dolina otoczona lasami, poprzecinana licznymi strumieniami, wielkie puste przestrzenie, torfowiska i duże skupiska kosodrzewiny.

Najlepiej i najszybciej dotrzeć jest do hali ze Świeradowa Zdrój szlakiem niebieskim ( około 1.45h) lub z Rozdroża Izerskiego szlakiem żółtym. Miejsce to zwane jest Małą Syberią, ze względu na zanotowane bardzo niskie temperatury. Np. w lutym 2012 roku zanotowano temperaturę – 36°C. Na terenie hali znajduje się rezerwat przyrody kosodrzewiny.

Na Hali Izerskiej jest położone schronisko Chatka Górzystów, które jest jedynym ocalałym budynkiem po zniszczonej wsi Groß-Iser. Wieś została założona w XVII wieku przez chrześcijan biblijnych z Czech, którzy tutaj pośród lasów, torfowisk i bagien znaleźli miejsce schronienia przed prześladowaniami religijnymi prowadzonymi przeciwko nim w ramach rzymskokatolickiej kontrreformacji. Pierwszą osobą, która się tutaj osiedliła był Tomasz, a jako datę osiedlenia podaje się rok 1620. Przed rokiem 1945 była to dobrze funkcjonująca wieś z 43 domami i obiektami turystycznymi.

Głównym skarbem Hali Izerskiej oprócz bogactwa przyrody jest cisza i piękno krajobrazu. Tutaj można znaleźć w piękne i słoneczne dni miejsca zaciszne, w których z książką w rękach można zapomnieć o świecie położonym kilkaset metrów poniżej, lub wybrać się na spacer wzdłuż istniejących ścieżek i dróg.

Mapa lokalizacji Hali Izerskiej

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.