Jezioro Kliczkowskie.

Jezioro Kliczkowskie.

Jest to trzecie jezioro zaporowe utworzone na rzece Kwisa obok jeziora złotnickiego i leśniańskiego. Jezioro powstało w wyniku wybudowania zapory wodnej na początku lat 90 XX wieku. Ma około jeden kilometr długości, a maksymalna głębokość przy tamie może sięgać około 10 m.  Zalew jest położony w malowniczej dolinie otoczonej lasem. Od strony wsi Osiecznica znajdują się ciekawe formacje skalane z piaskowca, będące atrakcją turystyczną okolicy.

Wzdłuż jeziora po obu jego stronach znajdują się ścieżki spacerowe. Nie ma możliwości przejścia na drugą stronę przez tamę, a na początku jeziora również nie znajduje się żaden mostek czy kładka. Jedynym sposobem przedostania się na drugi brzeg jest powrót do Kliczkowa i przejście przez most na rzece Kwisa. Wokół jeziora znajdują się ławki i miejsca do odpoczynku, biwakowania. Jest to dużym plusem dla spacerujących rodzin z dziećmi czy niewielkich grup.

Zapora wodna ma umiejscowioną w sobie elektrownię wodną. Pierwsze uruchomienie elektrowni miało miejsce w 1994 roku. W skład elektrowni wchodzą dwa turbozespoły umieszczone w jednej komorze i pracujące równolegle. Maksymalna moc turbin wynosi 0.645 MW.

Linki

Mapa lokalizacji jeziora.

Powódź w trakcie budowy zapory.

Powódź w 1981.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.