Jezioro Leśniańskie

Jest drugim jeziorem zaporowym położonym w kanionie rzeki Kwisy, w regionie zwanym Łużyce.

Jezioro Leśniańskie jest położone u podnóża słynnego zamku Czocha, który majestatycznie wznosi się na wysokiej skale. Ponadto jezioro jest znane z romantycznego zamku Rajsko znajdującego się na początku jeziora, tamy, elektrowni, kawiarenek i restauracji, ośrodków rekreacyjnych i plaż, pól namiotowych, przystani wodnych, ścieżek do spacerowania oraz miejsca do wędkowania.

Planując czas zwiedzania okolicy jeziora można podzielić go na kilka etapów, oczywiście wszystko zależy od tego jakim dysponujemy środkiem transportu i ile mamy czasu.

Możliwe etapy zwiedzania

Pierwszy etap można rozpocząć od spaceru z miejscowości Leśna do elektrowni i tamy. Trasa wiedzie niebieskim szlakiem  po lewej stronie rzeki Kwisy. Szlak biegnie głębokim kanionem, którego skały w niektórych miejscach dochodzą do 100 metrów wysokości. Po drodze można spotkać wejścia do sztolni fabryki podziemnej, wybudowane podczas II Wojny Światowej, źródełka, miejsca odpoczynku oraz ciekawe formacje skalne.

Dochodząc do jeziora wyłoni się przed nami elektrownia wodna. Wybudowano ją w latach 1905-1907. Pierwsze turbozespoły oddano do eksploatacji w 1907 roku, a w rok później dwa następne. Jest to najstarsza elektrownia wodna w Polsce. Wyposażenie elektrowni zachowało się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Składa się na nią zespół 6 turbin typu Francis firmy J.M.Voith z 1907 roku o łącznej mocy 2,61 MW oraz generatorów SSW z 1907 roku i współczesnych. Przy elektrowni jest tablica poglądowa opisująca budowę elektrowni i tamy.  Dla chętnych i upartych pracownicy elektrowni, mogą udostępnić ja do zwiedzania.

Mijając elektrownię stajemy u podnóża tamy, wtedy można w pełni podziwiać tamę i elektrownię jako dzieło inżynierów początków XX wieku. Tamę rozpoczęto budować 5.10.1901r. a uroczyście otwarto 15.07.1905 roku. Ma ona 45 m wysokości od fundamentów, z tego 36 m wynosi się poziomu terenu. Długość zapory w koronie wynosi 130 m a szerokość 8 m. Szerokość zapory u podstawy osiąga 38 m. Mówi się, że są wybudowane tylko dwie tego typu tamy, druga jest Austrii. Aby wejść na tamę mamy do wyboru schody z lewej i prawej strony, jest ich dużo, niech liczba ich pozostanie owiana tajemnicą dla tych co jeszcze nimi nie chodzili.

Z tamy rozciąga się widok na część jeziora. Całkowita pojemność jeziora wynosi 15 mln m3. Długość zbiornika wynosi około 7 km, a szerokość do 1 km. Całkowita powierzchnia jeziora przy wysokim poziomie wody to około 140 ha.

Zmęczony podróżą, ma do wyboru kawiarenkę, której taras jest nad urwiskiem skalnym przy samej tamie, lub hotel-restauracja nad tamą, z którego rozciąga się piękna panorama na jezioro. Serwowana kawa bądź herbata ma swój szczególny smak, podczas podziwiania zachodu słońca z tarasów.

Za tamą po prawej stronie znajdują się dwa ośrodki wypoczynkowe. Pierwszy jest dostępny dla wszystkich, z dostępem do plaży i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Drugi etap można poświęcić na zwiedzenie Zamku Czocha, rejsy stateczkiem z przystani leżącej u podnóża zamku oraz spacery w najbliższej okolicy zamku. Na zamku kręcono filmy m.in: Gdzie jest generał, Tajemnica twierdzy szyfrów itp.

Trzeci etap rozpoczynamy w miejscowości Bożkowice leżącej na początku jeziora leśniańskiego. W niej znajduje się ośrodek wypoczynkowy z dostępem do plaży. Przechodząc przez ośrodek, napotkamy na starą brukowaną drogę prowadzącą do starego mostu, który został zniszczony podczas ostatniej wojny. Ten most zapewniał możliwość objazdu bądź przejścia jeziora dookoła, a droga prowadziła do miejscowości Stankowice.

Idąc dalej, za kilka set metrów dojdziemy do zamku Rajsko, położonego nad urwiskiem na początku jeziora. W tej chwili zamek jest zamknięty dla turystów, ze względu na trwające w nim prace budowlane. W zamku będzie kawiarnia, restauracja i część hotelowa. Zamek posiada wieżę widokową, z której rozciąga się panorama nad jezioro, zamek Czocha i okolice. Zdecydowani iść dalej wzdłuż rzeki Kwisy do jeziora złotnickiego po drodze miną ukryty nad rzeka ośrodek wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej, a dalej będą zauroczeni pięknem kanionu rzeki Kwisy.

Czwarty etap można rozpocząć w miejscowości Stankowice. W miejscowości znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych oraz przystań żeglarska „Izery” leżąca naprzeciwko zamku Czocha. Przystań oferuje wypożyczenie sprzętu wodnego, dostęp do plaży i pola namiotowego.

Oprócz atrakcji przystani żeglarskiej możemy udać się na spacer starą drogą wiodącą do zniszczonego mostu, a za nim dalej wzdłuż jeziora podejść na wysokość zamku Rajsko.

Wędkowanie

Jezioro Leśniańskie to głęboki zbiornik rynnowy, mający dobre warunki do wędkowania. W jeziorze można złowić sandacze, szczupaki, sumy, węgorze, olbrzymie okonie (wiele z nich trafia na listy rekordów wędkarskich czasopism), leszcze, płocie, karpie, liny, karasie, klenie. W rzece Kwisie króluje pstrąg i lipień.

 

Linki:

1) W krainie Twierdzy Szyfrów

www.youtube.com/watch?v=FPYuMR_fjeI

2) Zapory wodne na rzece Kwisie

www.youtube.com/watch?v=GygCXhMDFJw

3. Historie …

Opublikowano , autor: Dariusz
Kategoria: Aktualności, Atrakcje turystyczne
Tagi: , , , , , ,
Możliwość komentowania Jezioro Leśniańskie została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.