Leśna ( niem. Marklissa)

Aby do Leśnej dojechać należy w Lubaniu wjechać na drogę nr.296. Natomiast jadąc od Jeleniej Góry czy Lwówka Śląskiego  w Gryfowie Śląskim należy kierować się na zamek Czocha lub Złotniki.

Informacje

Miasteczko położone w Górnych Łużycach nad rzeką Kwisą niedaleko słynnego zamku Czocha. Pierwsze informacje o Leśnej pochodzą z 1247r. Natomiast datę 3 maja 1329 r. przyjęto jako datę lokacji miasta. Leśna jest jednym z nielicznych miast Dolnego Śląska, którego ominęły zniszczenia wojenne z okresu II Wojny Światowej, dzięki czemu w bardzo dobrym stanie zachowała się zabudowa rynku wraz z budynkami w przyległych uliczkach.

Z miejscowością najbardziej związana była rodzina von Döbschitz, która przez kilka wieków była jej właścicielem. Z powodu częstych zmian granic Leśna należała do śląskich Piastów, Czech, Saksonii i Prus.

Zabytki

W Leśniej nie funkcjonuje informacja turystyczna, dlatego należy przed przyjazdem zapoznać się z historią, zabytkami wartymi zobaczenia oraz zaplanować trasę zwiedzania. Będąc wielokrotnie w Leśnej uważam, że warto zwiedzić następujące zabytki:

  • Ratusz pochodzący z 1698 r., który był kilkukrotnie przebudowany. Obecnie mieści się Urząd miasta i gminy.
  • Kamienice mieszczańskie z arkadowymi podcieniami w rynku.
  • Ruiny pałacu klasycystycznego z 1800r.
  • Kościół pw. Chrystusa Króla pochodzący z XIV w. Od 1529 r. był świątynią ewangelicką. Na zewnętrznych ścianach kościoła znajdują się płyty nagrobne i kamienne epitafia właścicieli Leśnej z XVI-XVIII w.
  • Pozostałości ewangelickiego cmentarza w Leśna-Baworowo (najlepiej zapytać się mieszkańców jak dotrzeć)
  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XIX w. wybudowany w stylu neogotyckim dla miejscowych rzymskokatolików.
  • Mauzoleum grobowe właścicieli dawnej fabryki „Concordia” braci Woller i członków ich rodzin. Obecnie jest zdewastowaną wewnątrz ruiną pięknie położone na zboczu wzgórza nad stawem.

Jeziora

Leśna na przestrzeni wieków była zalewana i niszczona przez powodzie, dlatego na początku XX w. na rzece Kwisie w pobliżu miasta zbudowano dwa zbiorniki retencyjne: Jezioro Leśniańskie i Jezioro Złotnickie mające zapewnić ochronę. Obecnie jeziora stanowią bardzo dobrą bazę turystyczną.

Bardzo atrakcyjny jest pieszy szlak turystyczny od Leśnej do tamy Jeziora Leśniańskiego wzdłuż rzeki Kwisa prowadzący głębokim kanionem.

Ciekawe linki

1. Dawne zdjęcia Leśnej:                                                              www.ansichtskarten-lexikon.de/ort-marklissa-1276.html?ansicht=1#kartenlistemenu

2. Dawne zdjęcia Leśnej (patrz na nazwę Marklissa):

www.vogel-soya.de/bilder/Lauban/Lauban_3.html

3. Dolny Śląsk-dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach (wybierz po lewej stronieLeśna-Markkissa):

www.glogow.pl/okolice/powiaty/lubanskiaaa.htm

4. Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.