Miasto położone wśród malowniczego krajobrazu w dolinie rzeki Kwisy otoczone pojedynczymi wzgórzami u stóp Gór Izerskich między Jelenią Górą a Görlitz/Zgorzelec. Jest zaliczane do jednego z najstarszych miast Dolnego Śląska.
Miejscowość jest położona w bliskiej odległości od granic z Niemcami (24km) i Czechami (13km). Blisko jest do Gór Izerskich, Karkonoszy, Kaczawskich, Żytawskich i Łużyckich, jezior i rzek górskich. Okolica słynie z dużej ilości zabytków, pałaców, zamków,lasów i pięknych widoków. Dlatego miasto Lubań stanowi dobrą bazę wypadową do uprawiania wszelkiego rodzaju turystyki.
Informacje historyczne
Początki miasta sięgają roku 1220, kiedy to Lubań otrzymał prawa miejskie decyzją króla Czech. Na przestrzeni wieków Lubań należał nie tylko do korony czeskiej, lecz do Saksonii, Prus i Niemiec, a od 1945r. do Polski. W Lubaniu od średniowiecza krzyżowały się szlaki handlowe i komunikacyjne,dzięki czemu miasto rozwijało się i stało się znane jako miasto kupców, rzemieślników oraz ośrodek przemysłowy. Miasto należało do słynnego w historii Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast (powstanie 1346r.), którego celem był wzrost wpływu ekonomicznego i politycznego miast do nich należących oraz ochrona militarna przed wrogami. Na przestrzeni wieków Lubań doświadczył epidemii, pożarów, wojen, z których ta ostania dokonała największych zniszczeń ze względu na zacięte walki. Lubań jako twierdza był ośmiokrotnie zdobywany, a ostatecznie został wyzwolony 9 maja 1945 roku. Odwiedzając cmentarz wojenny widzimy na prawie każdym nagrobku datę śmierci 8 lub 9 maj. Centrum miasta zostało zniszczone w 80% i straciło wiele cennych zabytków, które nie zostały odbudowane.
Turystyka
Odwiedzając Lubań najlepiej skierować się do punktu informacji turystycznej, w której można uzyskać wiele cennych informacji, foldery czy mapę miasta. Punkt IT oferuje turystom możliwość zwiedzenia miasta i głównych zabytków z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów. Lubań oferuje do zwiedzenia:
- Odbudowana starówka;
- Ratusz miejski (wzniesiony w latach 1539-1544), obecniew nim mieści się biblioteka miejska, Urząd Stanu Cywilnego, muzeum regionalne i sala rajców;
- Kościół Marii Panny (z 1384 r.), kościół Ewangelicko – Augsburski;
- Kościół pw. Trójcy Świętej (wzniesiony w latach 1857–1861);
- Wieża Trynitarska (pozostałość po dawnym kościele Świętej Trójcy z XIII w.);
- Dom pod Okrętem (z 1715r.);
- Dom Solny (wzniesiony w latach 1537-1539)
- Wieża Kramarska (wzniesiona w I poł. XIII w.), pozostałość po pierwszym ratuszu;
- Mury obronne z XIV w. wraz z promenadą;
- Wieża Bracka (wzniesiona w 1318 r., wysokości 45 m, grubość murów ok. 3 m); udostępniona do zwiedzania;
- Muzeum Regionalne, znajduje się w ratuszu miejskim;
- Lubańskie Centrum Historyczne, oferuje wystawy, prelekcje historyczne, wejście na wieżę Bracką;
- Park na Kamiennej Górze (powstały na nieczynnym stożku wulkanicznym), znajduje się pałacyk, amfiteatr, pionowe słupy bazaltowe tworzące ściany o wysokości do 20m, cmentarz żołnierzy z okresu II Wojny Światowej, punkty widokowe z panoramą na Lubań, góry i pogórze Izerskie oraz góry Karkonosze;
- Wyrobisko kopalni bazaltu, zlokalizowane za parkiem na Kamiennej Górze;
Bardzo dużą popularnością cieszą się szlaki rowerowe. Jedne z najciekawszych i najpiękniejszych to szlaki biegnące wzdłuż rzeki Kwisy np. do zamku Kliczków (prawą stroną rzeki) przez Nowogrodziec, Kierżno i Osieczów oraz do Leśnej przez Szyszkową. Rzeka Kwisa zapewnia wędkarzom połów pstrąga potokowego, lipienia, brzany, klenia, miętusa.
Ciekawe linki:
www.lauban.net – dawny Lubań
www.lauban.republika.pl – Lubań przed 1945r.
www.luban24.pl/index.php?action=media;sa=album;in=4 – dawny Lubań i okolice
www.youtube.com/watch?v=24-dTFEdztc – historia Lubania cz.1
www.youtube.com/watch?v=tlW9QPLVOg8 – historia Lubania cz.2
www.youtube.com/watch?v=tmfr-z5horo – wydarzenia z końca II wojny światowej jakie rozegrały się w Lubaniu, zawiera wywiad z Wołoszańskim i informacje o okultyzmie Hitlera i jego wpływu na powstania jego partii (wątki mało znane).