Pałac w Brunowie jest jednym z uratowanych pałaców w ciągu ostatnich lat przed popadnięciem w ruinę. Pałac jest otwarty i służy odwiedzającym go turystom.
Lokalizacja
Pałac położony jest we wsi Brunów w powiecie lwóweckim przy drodze nr 297 ze Lwówka Śląskiego do Bolesławca. Około 3.5 km od Lwówka Śląskiego.
Historyczne informacje
Pierwsze wzmianki historyczne o istnieniu dworu w tym miejscu pochodzą z XV wieku. Aż do roku 1740 właścicielami dworu był ród Zedlitzów. W tym roku całą posiadłość nabył Bernard von Schmettau. Nowy właściciel dokonał gruntownej przebudowy dworu i otoczenia w latach 1740-1750. Odnowiony obiekt stał się dwupiętrowym pałacem w stylu barokowym. W następnych latach pałac był w posiadaniu takich rodzin jak Sonnenburg, Schweinitz i Cottenetów. Największe przebudowy pałacu dokonano po pożarze, który strawił całą posiadłość w 1787 roku. Cała posiadłość została wybudowa w stylu neobarokowym i zakończyła się w 1789 roku. Ostatnia panująca rodzina Cottentów (1838-1945) dokonała rozbudowy otoczenia i przebudowy pałacu. Na terenie przyległym do pałacu powstają: stajnia, powozownia, kaplica, fontanna, młyn wodny, a w samym pałacu dobudowuje się wieżę i oranżerię.
Historia pałacu miała swoje ciemne strony. W roku 1933 cały obiekt został przejęty przez nazistów, którzy otworzyli w nim szkołę Hitlerjugend.
Po roku 1945 pałac został rozgrabiony, zniszczony i opuszczony. W latach 70 i 80 XX wieku pałac pełnił rolę ośrodka kolonijnego.
Pałac dzisiaj
Jest prywatnym obiektem, w którym mieści się strefa wellness & SPA, kawiarnia, bar, restauracja, pokoje hotelowe i sala konferencyjno-balowa i park przypałacowy. Na teren pałacu można swobodnie wejść lub wjechać samochodem i zostawić go na parkingu. Podczas ciepłych i słonecznych dni jest to doskonałe miejsce na odpoczynek. Można pozostać przez dłuży czas i wypoczywać w parku, czy korzystać z usług świadczonych w pałacu.
Linki
Film o pałacu – historia i współczesność.