Pałac w Bukowcu

Pałac w Bukowcu.

Jednym z ocalałych pałaców po zakończeniu II Wojny Światowej, który warto zwiedzić jest pałac w miejscowości Bukowiec położony w bliskiej odległości od Jeleniej Góry.

Obecnie w pałacu ma swoją siedzibę Związek Gmin Karkonowskich. Istnieje możliwość zwiedzenia wnętrza pałacu podczas gdy odbywają się w nim imprezy kulturalne lub po kontakcie telefonicznym z sekretariatem związku i umówieniu się.

Pierwsze wzmianki wybudowania pierwszego dworu w miejscu lokalizacji pałacu sięgają XVI wielu. Na przestrzeni wieków kilka znanych rodów było właścicielami pałacu. Największy wpływ na rozwój pałacu i otoczenia oraz rozsławienie miejscowości Bukowiec miało małżeństwo Fryderyka i Fryderyki von Reden. Dokonali przebudowy pałacu na styl klasycystyczny oraz utworzyli ze swojej posiadłości park krajobrazowy na modę angielskiej farmy ozdobnej. Dzięki temu projektowi ich posiadłość stała się licznie odwiedzanym i podziwianym miejscem jako unikat na terenie Dolnego Śląska.

Od lat kilku w Bukowcu ma swój odział Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która zajmuje się odbudową folwarcznych budynków przypałacowych oraz parku. Na dzień dzisiejszy można spędzić kilka godzin spacerując ścieżkami wijącymi się poprzez malowniczy park i wokół stawów, zwiedzić odrestaurowane obiekty jak herbaciarnię, wieżę widokową z panoramą na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską, odrestaurowane mauzoleum małżeństwa von Reden. W jednym z odrestaurowanych budynków folwarcznych zwanym Artystyczną Stodołą znajduje się kawiarenka oraz wystawa poświęcona historii właścicieli Bukowca.

W ciągu roku zarówno w pałacu jak i Artystycznej Stodole odbywają się koncerty muzyczne, wystawy tematyczne, warsztaty artystyczne itp.

Linki

Park krajobrazowy w Bukowcu.

Galeria Parku Krajobrazowego w Bukowcu.

Dolina Pałaców i Ogrodów.

Wydarzenia kulturalne w Kotlinie Jeleniogórskiej w 2018r.

Związek Gmin Karkonowskich.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.