Pałac w Radomierzycach

Pałac w Radomierzycach.

Jak dojechać

Pałac zlokalizowany jest blisko przejścia granicznego z Niemcami w miejscowości Radomierzyce. Jadąc samochodem ze Zgorzelca kierujemy się na Bogatynię, a we wsi Radomierzyce jedziemy w kierunku przejścia granicznego na Nysie Łużyckiej. Aby dotrzeć do obiektu należy przed mostem będącym przejściem granicznym na Nysie Łużyckiej z Niemcami, skręcić w lewo w drogę asfaltową. Po około 300 metrów dojedziemy do alei prowadzącej do pałacu. Jest to obiekt prywatny i nie jest udostępniony do zwiedzania, ale można przejść wokół pałacu wzdłuż fosy. Samochód można pozostawić na alei przed szlabanem lub obok obiektu turystycznego nazywanego Starym Młynem.

Informacje historyczne

Pałac rozpoczęto budować w 1713 roku a zakończono 1722 roku na polecenie właściciela i fundatora Joachima Zygmunta von Zieglera-Klipphausena. Prace wykończeniowe zostały zakończone w 1728 roku. Pałac znajduje się na wyspie otoczoną fosą. Projektantami obiektu byli J.F.Karcher i M.D.Pőppelmann. Przed śmiercią właściciel będąc chrześcijaninem ewangelickim przekazał pałac i całe swój ziemski majątek w ręce fundacji ewangelickiej, która w pałacu otworzyła ewangelicką szkołę dla panien stanu szlacheckiego. Fundacja była właścicielem obiektu do 1945 roku. Już w roku 1745 pałac zyskał miano najpiękniejszego zamku na terenie Łużyc Górnych. Obiekt został poddany gruntownym modernizacjom w 1856 roku oraz w latach 1875-1876. Najznamienitszą osobą przebywają w pałacu był król pruski Fryderyk Wielki.

Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 roku nadszedł czas upadku dla pałacu, rozpoczął się proces grabieży i dewastacji mimo częstych zmian właścicieli.  Od roku 1999 pałac w Radomierzycach znajduje się w rękach prywatnych, która podjęła się rekonstrukcji założenia pałacowego trwającego do dnia dzisiejszego.

Linki

Mapa lokalizacji pałacu.

Stare zdjęcia pałacu.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.