Perła Zachodu

Perła Zachodu.

Perła Zachodu (Turmsteinbaude) – jedno z najbardziej malowniczo położonych dawnych schronisk PTTK w okolicach Jeleniej Góry. Obecnie nazywa się Gościniec Perła Zachodu. Obiekt został wybudowany w 1927 roku nad Jeziorem Modrym. Jest malowniczo położony nad krawędzią stromego urwiska, które jest brzegiem jeziora. Z tarasu schroniska lub wieży widokowej jest piękna panorama na jezioro, mostek i skały.

O schronisku

W roku 1927 wybudowano gospodę o nazwie Turmsteinbaud. Po zakończeniu II Wojny Światowej w 8 kwietnia 1950 roku obiekt został oficjalnie otwarty jako schronisko PTTK Perła Zachodu. Na dzień dzisiejszy znajduje się w obiekcie 26 miejsc noclegowych i restauracja. Gdy pogoda jest sprzyjająca, to można wypić kawę lub herbatę przy stolikach rozstawionych na tarasie. U podnóża Perły Zachodu znajduje się most, przez który można przejść na drugą stronę jeziora. W otoczeniu znajdują się ciekawe formacje skalne. Miejsce to stanowi docelowy punkt turystów podczas wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych. Również można dojechać samochodem.

Jak dojechać

Samochodem można dojechać od miejscowości Siedlęcin. Z Jeleniej Góry prowadzi niebieski szlak rowerowy, biegnący doliną rzeki Bóbr. Obok gościńca przechodzą szlaki: zielony z Siedlęcina do Jeleniej Góry przez Siodło oraz żółty Borowym Jarem.

Linki

Perła Zachodu – film.
Perła Zachodu dawniej.
Perła Zachodu dziś.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.