Śnieżka

Śnieżka

Przebywając w Karłowickiej Dolinie koniecznie należy zaplanować wycieczkę na najwyższą górę Sudetów i Karkonoszy jednocześnie, Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Zdobycie szczytu zawsze pozostawi w człowieku pozytywne wspomnienia i uczucia ze względu na piękne widoki i samo wejście.

Planując wyjazd należy być przygotowanym na szybkie zmiany pogody i temperatury o każdej porze roku, dlatego dobrze jest dokonać analizy pogody w dniu wycieczki lub zasięgnąć informacji telefonicznej w GOPR w Karpaczu. Ponadto wskazane jest aby osoby niemające doświadczenia w chodzeniu po górach  zapoznały się w źródłach literatury turystycznych odnośnie ubrania, obuwia i istotnych rzeczy, które należy ze sobą zabrać.

Istnieje możliwość zdobycia Śnieżki z kilku stron.  Dla leniwych, czy osób mających problemy zdrowotne istnieje możliwość wjazdu kolejką liniową bezpośrednio na sam szczyt od czeskiej strony z miejscowość Pec pod Sněžkou lub z Karpacza kolejką linową na Małą Kopę, ale od tego momentu czeka na turystów ostre podejście na sam szczyt. Dla cieszących się zdrowiem i dobrą kondycją istniej możliwość wyboru szlaku z Karpacza, z przełęczy Okraj i z Pec pod Sněžkou. Polecam najpiękniejszy i najtrudniejszy szlak wejścia na Śnieżkę z Karpacza. Startujemy z Karpacza Wilcza Poręba do schronisoa nad Łomniczką (szlak żółty), następnie do schroniska Dom Śląski na Równi pod Śnieżką (szlakiem czerwonym) i wejście na Śnieżkę też szlakiem czerwonym. Średnio należy liczyć około 3.50 godziny marszu, a przewyższenie wynosi około 980 m. Zejście jest zależne od wielu czynników i tutaj każdy powinien sam zdecydować, którą drogą powrócić.

Przy dobrej przejrzystości powietrza jest możliwość widzenia panoramy na odległość większą niż 200 km (tak informację podają w różnych informatorach). Czy to prawda, to nie wiem, ale zasięg widoczności jest niesamowity.. Wrocławia czy Pragi nie udało się nam dostrzec. W galerii zdjęć poniżej można zobaczyć widoki ze Śnieżki, jednakże w tym dniu niebo było zachmurzone.

Na szczycie znajduje się kilka obiektów. Po polskiej stronie schronisko świadczące sprzedaż posiłków i napoi (nie oferuje noclegów), kaplica, obserwatorium meteorologiczne, a po czeskiej stronie górna stacja kolejki linowej z Pec pod Sněžkou i budynek czeskiej poczty.

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.