Twardocice

Twardocice

Dzisiejszym celem naszej wycieczki jest miejscowość Twardocice, której historia związana jest  z Casparem Schwenckfeldem von Ossing uważanego za jednego z najwybitniejszych  reformatorów Śląska. Tą miejscowość i okolice zamieszkiwane były przez  Szwenkfeldystów, a którzy obecnie funkcjonują w Stanach Zjednoczonych.

Miejscowość położona jest pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Złotoryją. Jadąc z Karłowickiej Doliny najlepiej we Lwówku Śląskim skierować się w kierunku Soboty, a następnie Twardocic.

Docierając do celu naszego zatrzymujemy się przy ruinach ewangelickiego kościoła. Uważany był za jednen z największych wiejskich kościołów Śląska. Posiadał 2400 miejsc siedzących, a potrafiło  zgromadzić się w nim nawet do 11 000 osób, gdy pełnił on rolę kościoła ucieczkowego.

Postać Caspara Schwenckfelda von Ossing nieznana jest większości obecnym mieszkańcom Śląska. Obecnie postać przeżywa swój renesans. Uznawany za jednego ze znamienitszych śląskich przedstawicieli reformacji. Urodził się 1490r. w Osieku koło Lubina, a zmarł 10 grudnia 1561r. w Ulm. Był uczniem Marcina Lutra. Przez jego świadectwo książę legnicki Fryderyk II przyjął luteranizm i uczynił go wyznaniem państwowym. Przyczynił się także do powstania protestanckiego uniwersytetu legnickiego, uważanego za pierwszy tego typu w świecie. Jego życie, działalność i twórczość stała się inspiracją i przykładem dla reformatorów kościoła w następnych wiekach i wpłynęła na rozwój pietyzmu i purytanizmu.

W Twardocicach i okolicy liczba Szwenkfeldystów wynosiła około 1300 – 1500 na początku XVIII wieku. Z powodu prześladowań o których informacje umieszczone są na tablicy koło wiejskiej świetlicy ze strony księży jezuitów i katolickich władz cesarskich, uciekli do USA w roku 1726. Istnieją do tej pory, a kościół do którego należą nazywa się Schwenkfelder Church. Osiedlili się pomiędzy  Filadelfią a Allentown w Pensylwanii. Cała ich dokumentacja i dzieła reformatora zostały zabrane do USA i są zgromadzone w utworzonej bibliotece i centrum dziedzictwa (Schwenkfelder Library- Heritage Center). Zgromadzono w niej dzieła teologiczne reformatora w 19 tomach, mających 18 000 stron, 1252 dokumentów, zawierające 408 tekstów teologicznych, liczne książki, grafiki, publikacje Schwenkfelderów, akty chrztu, świadectwa małżeństw, zgonów i inne dokumenty z przeszłości, które są ściśle związane z historią Śląska. Z pewnością jest to bogate archiwum do zgłębiania dziejów historii Śląska, często której pewne jej fragmenty są niechętne do jej akceptacji.

Ze śladów pozostałych po nich w Twardocicach jest pomnik w lesie przy „bydlęcej drodze” usytuowany 600 metrów od centrum wsi upamiętniający pochówek około 300 wyznawców na wysypisku śmieci,  była to jedna z form ich prześladowań, gdyż mieli zakaz pochówku na lokalnym cmentarzu. Drugim śladem po obecności Schwenkfeldystów jest istniejący kościół rzymskokatolicki (była to misja jezuitów) wybudowana za kary finansowe nakładane na nich za ich nieobecność na katechezach w ramach przymusowej rekatolizacji.

Linki

Mapa lokalizacji Twardocic.

Historie …

Kościół Schwenkfeldystów w USA – www.centralschwenkfelder.com

Biblioteka i Centrum Dziedzictwa w USA –  www.schwenkfelder.com

Prezentacja Schwenkfelder Library & Heritage Center w USA.

The Society of the Descendants of the Schwenkfeldian Exiles – Stowarzyszenie wygnanych potomków Schwenkfeldystów.

The Schwenkfelders of Pennsylvania.

Schwenkfelders in Silesia & Germany.

Schwenckfeld’s Homelands.

Film – Historia i teraźniejszość Schwenkfeldystów.

Kanał Schwenkfeldystów na youtube.

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.