Wędrówki, spacery…

Jeśli planujesz przyjazd do Karłowic, i lubisz spędzać aktywnie czas spacerując, wędrując, to proponuję Ci kilka tras na wycieczki. Na pewno przydatna będzie mapa turystyczna okolic, by odkrywać ich piękno.

Trasa nr. 1

Wokół jeziora złotnickiego (czas przejścia: 4h)

Z Karłowic idziemy szlakiem czerwonym po prawej stronie jeziora do tamy. Można zejść z tamy do budynku elektrowni i zapoznać się tablicą informacyjną o elektrowni i tamie. Za tamą mijamy dwa tunele i dochodzimy do ośrodka wypoczynkowego „Złoty Sen”. Można wejść na teren ośrodka. Znajduje się tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego, basen, kręgielnia, SPA, restauracja i kawiarnia. Na terenie ośrodka znajduje się baszta, a w recepcji można uzyskać informację, jak do niej dojść. Dalej udajemy się czerwonym szlakiem wzdłuż linii brzegowej. Gdy dojdziemy do szlaku żółtego należy się jego trzymać, gdyż szlak czerwony odbija do miejscowości Złotniki. Po drodze na potkamy na dwa ośrodki wypoczynkowe, szlak prowadzi dookoła nich. Dochodząc do trzeciego ośrodka wypoczynkowego należy przejść przez niego i dojść do mostu. Przechodząc przez most jesteśmy w Karłowicach. Za mostem skręcamy w lewo i idziemy w górę. Wychodzimy na drogę asfaltową przy agroturystyce.

Trasa nr.2

Karłowice –tama na jeziorze złotnickim–ośrodek Politechniki Wrocławskiej –zamek Rajsko –Zapusta–Kałużna–Karłowice (czas przejścia: 3.5h)

Z Karłowic udajemy się prawym brzegiem jeziora szlakiem czerwonym do tamy. Przed tamą skręcamy w prawo na szlak niebieski, który prowadzi wzdłuż rzeki Kwisy pięknym kanionem. Ośrodek wypoczynkowy PW mijamy po lewej stronie. W niektórych miejscach należy zachować ostrożność ze względu na strome zbocza skalne. Za ośrodkiem dojdziemy do zamku Rajsko. Od tego miejsca należy dojść do drogi asfaltowej i udać się w kierunku Biedrzychowic, a potem do Karłowic. Przed Biedrzychowicami jest droga polna po prawej stronie, która prowadzi bezpośrednio do agroturystyki. Drugą opcją z zamku Rajsko jest kontynuacja wędrówki wzdłuż rzeki do wsi Bożkowice. Po drodze miniemy zwalony most i ośrodek wypoczynkowy. Z Bożkowic udajemy się w prawo do Biedrzychowic.

Trasa nr.3

Karłowice-Biedrzychowice-(kościół, pałac barokowy, ruiny wieży widokowej)-Karłowice (czas przejścia: 2h)

Trasa nr.4

Karłowice-Gryfów Śląski-Karłowice (czas przejścia: 3h)

Z agroturystyki udajemy się w dół do jeziora, i przed mostem idziemy lewym brzegiem jeziora szlakiem żółtym do Gryfowa Śląskiego. Wyjdziemy w samym rynku miasta. Warto spędzić dłuższy czas, by zwiedzić główne zabytki miasta. Z rynku w Gryfowie kierujemy się w kierunku Leśnej (Mirska)drogą nr. 360. Mijając most dochodzimy do wsi Wieża. Za wsią skręcamy w prawo w drogę asfaltową, która prowadzi do jeziora. Przechodzimy przez most, i idąc w lewo do góry wyjdziemy przy agroturystyce.

Trasa nr. 5

Karłowice-Gryfów Śl.-ruiny zamku Gryf (Proszówka)-Gryfów Śląski-Karłowice (czas przejścia: 5h)

Trasa wiedzie do dobrze zachowanych ruin zamku Gryf z XIII w., który był twierdzą i siedzibą znanego rodu von Schaffgotschów. Zamek jest położony na wzgórzu (447 m n.p.m.). W pobliżu na sąsiednim wzgórzu znajduje się kaplica św. Anny

Trasa nr.6

Karłowice-tama na jeziorze złotnickim-zamek Rajsko-Bożkowice-tama na jeziorze leśniańskim-zamek Czocha-Stankowice-ośrodek wypoczynkowy Złoty Sen nad jeziorem złotnickim-tama-Karłowice (czas przejścia: 8h)

Z Karłowic czerwonym szlakiem idziemy do tamy, a następnie niebieskim szlakiem idziemy do zamku Rajsko, i dalej do Bożkowic. W Bożkowicach idziemy dalej szlakiem niebieskim, który prowadzi wzdłuż jeziora leśniańskiego do tamy. Tutaj możemy zatrzymać się na odpoczynek w restauracji lub kawiarni. Przechodzimy przez tamę i drogą asfaltową idziemy do miejscowości Czocha, w której znajduje się słynny zamek Czocha. Z tej miejscowości szlakiem żółtym dojdziemy do Stankowic, a dalej do baszt na wzgórzu (dawnej szubienicy), które są położone na terenie ośrodka wypoczynkowego Złoty Sen. Tutaj kierujemy się w lewo szlakiem czerwonym do tamy, a dalej do Karłowic.

Trasa nr.7

Leśna-jezioro leśniańskie (tama, zamek Czocha)-Stankowice-jezioro złotnickie (ośrodek wypoczynkowy-Złoty Sen, tama)-Karłowice (czas przejścia: 5h)

Do miejscowości Leśna należy dojechać. Z Leśnej szlakiem niebieskim kierujemy się wzdłuż rzeki Kwisy do tamy na jeziorze leśniańskim. Z tamy kierujemy się do zamku Czocha. Szlakiem żółtym kierujemy się do Stankowic, a dalej do ośrodka wypoczynkowego Złoty Sen. Tutaj wchodzimy na szlak czerwony i kierujemy się w lewo do tamy, a dalej do Karłowic.

Linki:

Mapa powiatu Lubańskiego online – http://www.mapa-online.pl/powiat-lubanski,210.html

HISTORIE …

Opublikowano , autor: Dariusz
Kategoria: Aktualności, Atrakcje turystyczne, Jeziora, Miasta, Tamy, zamki
Tagi: ,
Możliwość komentowania Wędrówki, spacery… została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.