Zamek Rajsko

W przeszłości romantyczny zamek położony na stromym zboczu w kanionie rzeki Kwisy naprzeciwko słynnego zamku Czocha i początku jeziora leśniańskiego. Od 1945 r. pozostający w stanie ruiny.

W 2010 roku ruiny zamku zostały zakupione i poddane kapitalnemu remontowi. Niedługo zostanie przywrócona jego świetność i ponownie stanie się docelowym miejscem podróży dla wielu turystów.

HISTORIA

Doszukuje się początków powstania zamku Rajsko w średniowieczu, gdy był jedną z warowni obronnych Okręgu Kwisy. W II połowie XIX wieku właściciel pałacu w Biedrzychowicach hrabia Aleksander von Minutoli nabywa posiadłość i dokonuje przebudowy tworząc romantyczny zamek, który stał się miejscem ekspozycji dzieł sztuki nabytych przez nowego właściciela. Był on wielkim miłośnikiem sztuki, jej kolekcjonerem i znawcą. Zgromadził wewnątrz kolekcję obrazów Albrechta Durera, Paolo Veronese i Rembrandta, meble, militaria, szkło i ceramikę wenecką, antyczne naczynia itp. W 1925 r. zamek został wydzierżawiony i przebudowany na potrzeby lubańskiego oddziału Verband Für Deutsche Jugendherbergen (Związek Niemieckich Schronisk Młodzieżowych). Taki stan istniał do zakończenia II Wojny Światowej. Po zakończeniu II Wojny Światowej pozostawiony samemu sobie, i dzięki złodziejom i szabrownikom uległ całkowitej dewastacji.

JAK DOJECHAĆ?

Aby trafić do zamku należy kierować się drogą z Gryfowa Śląskiego do Leśnej przez Biedrzychowice. Za wsią Zapusta należy skręcić w lewo na betonową drogę i mijając mostek kierować się do jej końca.

Jadąc z Lubania kierujemy się w kierunku Leśnej, w miejscowości Kościelniki skręcamy w lewo do Bożkowic przez Grodnicę. W Bożkowicach skręcamy w lewo do Biedrzychowic. Wyjeżdżając z tej wsi pokonujemy górę i za pierwszym domem (po opuszczeniu Bożkowic) po prawej stronie skręcamy w prawo w betonową drogę. Możemy pozostawić samochód na parkingu w Bożkowicach na ośrodku wypoczynkowym i pieszo idziemy wzdłuż jeziora Leśniańskiego do tamy na jeziorze Złotnickim. Po około 1.5 km dojdziemy do zamku.

Jedną z najciekawszych dróg wiodąca do zamku Rajsko to szlak niebieski wiodący z tamy jeziora Złotnickiego prawym brzegiem rzeki Kwisy. Idziemy wzdłuż pięknego kanionu rzeki Kwisy. Po około godzinie spaceru dojdziemy do celu podróży. Samochód możemy pozostawić na parkingu przy ośrodku wypoczynkowym  ‘’Złoty Sen” nad jeziorem Złotnickim. Odcinek tego szlaku jest ciekawy do pokonania rowerem.

GALERIA ZDJĘĆ

LINKI DO HISTORYCZNYCH ZDJĘĆ

http://www.glogow.pl/okolice/podstrony/lubanski/rajsko.htm

http://www.vogel-soya.de/bilder/Lauban/Neidburg.jpg

http://www.zamkipolskie.com/rajsko/rajsko.html

http://dolny-slask.org.pl/510786,Zapusta,Zamek_Rajsko_ruiny.html

Historie …

Możliwość komentowania jest wyłączona.